Nowe restrykcje przeciwepidemiczne w kraju, w tym m.in.: zaostrzenie protokołu sanitarnego w szkołach, rozszerzenie pracy zdalnej, ograniczenie imprez i początek szczepień dzieci w wieku 5-11 lat z tzw. zagrożonych grup od 15 grudnia ogłosił w poniedziałek premier Francji Jean Castex.

"Znajdujemy się w piątej fali pandemii i musimy kontynuować szczepienia przeciwko koronawirusowi" - podkreślił szef rządu na konferencji prasowej.

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat spoza grup wrażliwych rozpoczęte zostaną po konsultacjach z naukowcami – poinformował Castex. We Francji do tej pory szczepiono przeciwko koronawirusowi młodzież w wieku 12-17 lat.

Szczepienia dzieci nie będą obowiązkowe – zapewnił obecny na konferencji minister zdrowia Olivier Veran. Przekazał, że 80 dzieci jest obecnie hospitalizowanych w kraju, w tym 15 - na oddziałach intensywnej opieki medycznej.

Castex poinformował o zniesieniu obowiązku zapisów na dawki przypominające szczepionki przeciw Covid-19 dla osób powyżej 65. roku życia.

Ponadto premier zalecił firmom powrót do pracy zdalnej. - Wszystkie firmy, które mogą, powinny zezwolić swoim pracownikom na dwa do trzech dni w tygodniu pracy zdalnej. Funkcjonariusze publiczni będą pracować zdalnie do trzech dni – oznajmił Castex.

Jeśli chodzi o imprezy świąteczne i biesiady, w tym wyjazdy czy seminaria szef rządu zalecił, by z nich rezygnować.

Od piątku we Francji na cztery tygodnie zostaną zamknięte dyskoteki - poinformował Castex.

W szkołach premier ogłosił wprowadzenie protokołu sanitarnego tzw. 3. stopnia, co oznacza m.in. zaostrzenie obowiązku noszenia maseczek również podczas zajęć sportowych i na przestrzeniach otwartych, a nie jedynie podczas lekcji i w przestrzeniach zamkniętych, jak do tej pory. Klasy będą zamykane po stwierdzeniu trzech przypadków koronawirusa w tej samej klasie.

Premier zapowiedział zaostrzenie kontroli paszportów sanitarnych oraz wykluczył spożywanie posiłków w miejscach publicznych, gdzie nie jest kontrolowany ten dokument.

Castex wykluczył jednak wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu i godziny policyjnej.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)