Służby białoruskie w okolicach Kuźnicy dostarczyły prowiant migrantom. Wszystko działo się pod czujnym okiem reżimowych mediów - poinformowała Straż Graniczna.

"Wczoraj późnym popołudniem, w okolicach Kuźnicy, służby białoruskie dostarczyły prowiant dla migrantów. Wszystko działo się pod czujnym okiem reżimowych mediów. Akcja propagandowa po drugiej stronie granicy polsko-białoruskiej trwa" - napisała w środę na Twitterze Straż Graniczna.

Straż Graniczna odnotowała minionej dobry blisko 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, zatrzymanych zostało dziewięciu cudzoziemców, którzy mają składać wnioski o ochronę międzynarodową. Pogranicznicy zatrzymali trzech tzw. kurierów podejrzanych o pomocnictwo przy nielegalnym przekroczeniu granicy; wystawili też 48 postanowień zobowiązujących do opuszczenia terytorium Polski.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 32 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 3,2 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.