Od czwartku na terenie całej Ukrainy zaostrzone będą restrykcje przeciwepidemiczne w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem - ogłosił we wtorek ukraiński rząd. Kraj przechodzi do tzw. żółtej strefy epidemicznej.

Specjalna komisja postanowiła we wtorek, że od 23 września na terenie całej Ukrainy obowiązywać będzie tzw. żółta strefa epidemiczna.

Podczas posiedzenia komisji premier Denys Szmyhal podkreślił, że sytuacja epidemiczna w kraju intensywnie się pogarsza. Zaznaczył, że restrykcje przewidziane dla żółtej strefy nie będą obejmować miejsc, w których pracownicy i klienci są zaszczepieni, mają negatywny wynik testu albo potwierdzenie niedawnego przechorowania Covid-19. "To metoda, jaką dziś z sukcesem wykorzystuje szereg krajów w Europie i na świecie, by chronić ludzi i jednocześnie nie wstrzymywać aktywności gospodarczej kraju" - wskazał.

W strefie żółtej zabronione są stacjonarne zajęcia w placówkach oświatowych, jeśli mniej niż 80 proc. pracowników ma żółty albo zielony paszport covidowy. (Paszporty mają zawierać informacje o zaszczepieniu, negatywnym teście na Covid-19 przeprowadzonym w ciągu ostatnich 72 godzin albo o przebyciu Covid-19. Żółty przeznaczony jest dla osób, które otrzymały tylko jedną dawkę szczepionki, a zielony dla zaszczepionych w pełni).

Jak czytamy na stronie internetowej ministerstwa ochrony zdrowia, zabronione jest też przeprowadzanie masowych wydarzeń z udziałem ponad jednej osoby na 4 m kw. Ograniczono też dopuszczalną liczbę odwiedzających kina, siłownie, baseny itd.

Przestrzeganie restrykcji przewidzianych dla żółtej strefy nie będzie dotyczyć miejsc (lokali gastronomicznych, teatrów, siłowni itd.), w których wszyscy klienci i co najmniej 80 proc. pracowników będzie mieć żółty albo zielony paszport.

Przedsiębiorcy sami mają decydować, czy obsługiwać tylko zaszczepionych czy wszystkich, ale przy zastosowaniu się do restrykcji, np. dotyczących ograniczenia liczby klientów.

Pozostaje obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach i transporcie publicznym.

Poprzedniej doby na Ukrainie wykryto prawie 5,2 tys. zakażeń koronawirusem, a 137 osób zmarło, ok. 1,1 tys. hospitalizowano. W pełni zaszczepionych jest prawie 5,2 mln mieszkańców kraju.