Reklama

Jak poinformowała na konferencji w Lizbonie rzecznik prasowa rządu Mariana Vieira da Silva, zniesienie stanu klęski oznaczać będzie stopniowe luzowanie restrykcji sanitarnych. Wskazała, że nieznacznie poprawia się sytuacja w szpitalach.

“Luzujemy restrykcje, ponieważ znaleźliśmy się w dosyć komfortowej sytuacji epidemicznej. Liczba osób w szpitalach na intensywnej terapii po zakażeniu koronawirusem sięga 55 proc.” - dodała Vieira da Silva.

Sprecyzowała, że na podstawie nowych przepisów zwiększono do 75 proc. dopuszczalną liczbę zajętych miejsc w lokalach podczas przyjęć weselnych czy chrzcin, a także imprez kulturalnych. Powiększono też z sześciu do ośmiu liczbę osób przy jednym stoliku w placówkach gastronomicznych.

Vieira da Silva dodała, że na podstawie nowych przepisów osoby udające się do urzędów publicznych nie będą już musiały uprzednio rezerwować terminu wizyty.

Zapowiedziała, że rząd rozważa też zamknięcie punktów szczepień, ale nastąpi to dopiero po zakończeniu pełnego procesu szczepień u 85 proc. obywateli. Na razie poziom ten wynosi 70 proc.

Podczas ostatniej doby w Portugalii zanotowano 9 zgonów wskutek Covid-19 oraz 2,5 tys. zakażeń koronawirusem, co oznacza, że w porównaniu do ostatnich dni sytuacja epidemiczna w kraju uległa poprawie.