Jeszcze w lipcu gubernator zapewniał, że pracownicy służby zdrowia albo będą musieli się zaszczepić przeciwko Covid-19, albo poddawać się cotygodniowym testom na obecność koronawirusa. Nowe zarządzenie wydane w czwartek przez Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego nie pozostawia jednak wyboru. Głosi, że wszyscy pracownicy służby zdrowia muszą być w pełni zaszczepieni do końca września.

Departament Zdrowia Publicznego ogłosił zarządzenie o obowiązku szczepień wśród pracowników medycznych, ponieważ w stanie Kalifornia rośnie liczba zakażonych wariantem Delta. Jest on wysoce zaraźliwy i może "powodować poważniejsze choroby" aniżeli poprzednie szczepy koronawirusa.

Kalifornia rejestruje dziennie średnio 18,3 nowych przypadków koronawirusa na 100 000 osób. AP zwraca uwagę, że wariant Delta jest przyczyną większości nowych infekcji.

Reklama

Około 63 proc. Kalifornijczyków w wieku od 12 lat wzwyż zostało w pełni zaszczepionych. Kolejne 10 proc. otrzymało jedną dawką preparatu przeciwko wirusowi.

"Odkąd szczepionki stały się dostępne, pomimo priorytetowego traktowania pracowników służby zdrowia zwiększa się ich udział wśród nowo zakażonych" - ocenił dr Tomas J. Aragón, urzędnik ds. zdrowia publicznego w Kalifornii cytowany przez Associated Press.

Agencja dodaje, że szpitale i inne placówki zdrowia będą również zobowiązane do sprawdzenia, czy przychodzące tam z wizytą osoby są w pełni zaszczepione lub czy ich testy na obecność Covid-19 przyniosły wyniki negatywne.

W opinii kalifornijskiego Departamentu Zdrowia Publicznego od stycznia koronawirus najczęściej występował w domach opieki społecznej.