Indyjski wariant koronawirusa Delta nie stanowi szczególnego zagrożenia we Włoszech, a przypadków zakażenia nim jest mniej niż 1 proc. - ogłosił w sobotę Instytut Służby Zdrowia. Bardzo niski jest wskaźnik pozytywnych wyników testów- mniej niż 0,5 proc.

Dominujący w kraju jest wariant angielski- wyjaśniła Anna Teresa Palamara, która kieruje departamentem do spraw chorób zakaźnych w Instytucie Służby Zdrowia.

We Włoszech trwa oczekiwanie na opinię ekspertów z komitetu doradców rządu, którzy zostali poproszeni przez premiera Mario Draghiego o zajęcie stanowiska w sprawie możliwości zniesienia obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz.

Apele o to są niemal jednomyślne. Jako argumenty przemawiające za taką decyzją wskazuje się postęp kampanii szczepień, w trakcie której ponad połowa ludności otrzymała już pierwszą dawkę, kłopoty wynikające z noszenia maseczek w upale oraz stale poprawiającą się sytuację epidemiczną.

Minionej doby na Covid-19 zmarło 28 osób i wykryto prawie 1200 nowych zakażeń koronawirusem w 250 tys. testów. Pozytywny wynik dało tylko 0,48 proc. z nich.

Dotychczasowy bilans pandemii we Włoszech to 127 235 zmarłych , 4,2 mln zakażeń i ponad 4 mln wyleczonych.

Na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii przebywa 394 najciężej chorych na Covid-19, czyli dziesięć razy mniej niż w ostrych fazach kryzysu.