Reklama

Nominację 39-letniego Givana, który obejmie stanowisko w najbliższy poniedziałek, ogłosił we wtorek nowy lider Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) Edwin Poots. Po wygranej w majowych wyborach partyjnych Poots zapowiedział, że chce, aby funkcje lidera partii i pierwszego ministra północnoirlandzkiego rządu były rozdzielone.

Foster, która jest przedstawicielką bardziej umiarkowanego skrzydła partii, zapowiedziała pod koniec kwietnia rezygnację z obu tych funkcji, uprzedzając wewnątrzpartyjny wniosek o jej odwołanie. Deputowani i członkowie DUP zarzucali jej zbyt ugodowe stanowisko wobec protokołu północnoirlandzkiego. Dokument ten, będący częścią umowy o warunkach brexitu, stworzył faktyczną granicę celno-regulacyjną między Irlandią Północną a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa, co zdaniem unionistów zagraża obecnemu statusowi prowincji.

Givan podobnie jak Poots wywodzi się z bardziej konserwatywnego skrzydła DUP i również odwołuje się do tradycyjnego elektoratu tej partii, wyborców, którzy postrzegają protokół jako jeden z kroków w kierunku zjednoczenia Irlandii. Odzyskanie władzy w DUP przez tę frakcję zapowiada znacznie trudniejszą niż do tej pory współpracę w ramach rządu Irlandii Północnej, który zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym muszą wspólnie tworzyć największa partia unionistyczna i największa partia republikańska (od kilkunastu lat są to DUP i Sinn Fein).