Izba Reprezentantów uchwaliła we wtorek ustawę przewidującą m.in. wzmocnienie środków na prowadzenie dochodzeń w sprawie przestępstw z nienawiści. Odnosi się ona zwłaszcza do ataków wymierzonych w społeczność Amerykanów pochodzących Azji i Wysp Pacyfiku (AAPI).

Ustawa przeszła w Izbie Reprezentantów stosunkiem głosów 364:62. Wcześniej zatwierdził ją Senat ze zdecydowanym poparciem obydwu partii 94:1. Będzie obowiązywać po podpisaniu przez prezydenta Joe Bidena.

"Po roku, w którym odnotowano 6600 przestępstw i incydentów na tle nienawiści wobec Azjatów, po roku wołania o pomoc przez społeczność azjatycko-amerykańską, Kongres podejmuje dziś historyczne działania, aby uchwalić dawno oczekiwane ustawodawstwo dotyczące przestępstw z nienawiści" – podkreśliła Judy Chu, przewodnicząca kongresowego zespołu ds. Amerykanów Azji i Pacyfiku (Asian Pacific American Caucus).

Projekt ustawy został zgłoszony w marcu po drastycznym wzroście liczby ataków i poziomu przemocy wobec społeczności AAPI w następstwie pandemii koronawirusa, który po raz pierwszy został wykryty w Chinach. Zobowiązuje ona m.in. Departament Sprawiedliwości do analizy i przyspieszenia raportów o przestępstwach z nienawiści związanych z Covid-19. Rozszerza wsparcie dla lokalnych i stanowych agencji zajmujących się przestępstwami z nienawiści, a także tworzy wytyczne dotyczące ograniczenia języka dyskryminującego rasowo.

Według szacunków organizacji monitorującej przestępstwa z nienawiści wobec Azjatów (Stop AAPI Hate) od 19 marca 2020 roku do 28 lutego 2021 roku odnotowano 3 800 tego rodzaju incydentów. Większość klasyfikowano jako werbalne prześladowania i szykanowanie, ale 11 proc. stanowiło napaść przy użyciu siły.