NATO to jedyna droga do zakończenia wojny w Donbasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. Rozmowa dotyczyła zaostrzenia sytuacji na wschodzie kraju.

"W ostatnich tygodniach obserwujemy bardzo niebezpieczną tendencję - wzrost liczby naruszeń rozejmu ze strony rosyjskich okupacyjnych wojsk i liczby poległych ukraińskich obrońców" - powiedział Zełenski, cytowany we wtorek przez jego biuro.

Jak dodano, szef ukraińskiego państwa poinformował też sekretarza generalnego NATO o tym, że Rosja ściąga wojska do granic Ukrainy i podwyższa ich gotowość do działań ofensywnych.

Prezydent Ukrainy oświadczył, że jego kraj dąży do reformowania armii i sektora obronnego. "Ale samymi reformami nie da się powstrzymać Rosji" - dodał.

"NATO to jedyna droga do zakończenia wojny w Donbasie" - oznajmił Zełenski i zaznaczył, że "prawdziwym sygnałem" dla Rosji byłoby otrzymanie przez Ukrainę planu na rzecz członkostwa (Membership Action Plan) w NATO.

Wcześniej tego dnia Stoltenberg poinformował na Twitterze, że zadzwonił do Zełenskiego "żeby wyrazić poważne zaniepokojenie działaniami wojskowymi Rosji na Ukrainie i wokół niej oraz ciągłymi naruszeniami zawieszenia broni". "NATO zdecydowanie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Pozostajemy wierni naszej ścisłej współpracy" - podkreślił szef Sojuszu.

W związku z sytuacją bezpieczeństwa ukraińska delegacja do trójstronnej grupy kontaktowej ws. uregulowania konfliktu w Donbasie zwróciła się do OBWE o zwołanie pilnego posiedzenia tego formatu.