Skrajnie prawicowa organizacja Generation Identitaire (GI), "podżegająca do dyskryminacji lub przemocy", została rozwiązana podczas posiedzenia Rady Ministrów w środę – poinformował minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin.

„To stowarzyszenie i niektórzy z jego działaczy powinni być traktowani jako osoby, które szerzą nienawiść podżegającą do dyskryminacji lub przemocy wobec osób ze względu na ich pochodzenie, rasę i religię”, a „ze względu na swoją formę i organizację wojskową GI można uznać za organizację o charakterze prywatnej milicji” – uzasadnił Darmanin w dekrecie o rozwiązaniu organizacji.

Procedura rozwiązania GI została uruchomiona w połowie lutego.

Dekret o rozwiązaniu wspomina również o „powiązaniach z ultraprawicowymi grupami, od których (GI) otrzymuje wsparcie logistyczne, a które bronią ideologii wzywającej do dyskryminacji, przemocy lub nienawiści w imię teorii rasistowskich”.

Darmanin podkreślił również, że stowarzyszenie otrzymało darowizny od Bretona Tarranta, sprawcy zamachu w Christchurch w Nowa Zelandii, w którym zginęło 51 osób w marcu 2019 r.

Generation Identitaire znane jest we Francji m.in. z organizowania akcji przeciwko przyjmowaniu migrantów: budowania symbolicznych granic w Alpach na granicy francusko-włoskiej oraz blokowania akcji organizacji pomagających migrantom na Morzu Śródziemnym.

Media francuskie uznają GI za młodzieżówkę powiązaną ze Zjednoczeniem Narodowym Marine Le Pen.