W poniedziałek wieczorem Johnson ogłosił wprowadzenie nowego lockdownu w Anglii, co ma na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się nowej odmiany koronawirusa, ale nie wskazał żadnej daty, jak długo może on potrwać. Zasugerował jedynie, że jeśli szczepienia będą sprawnie przebiegały, koło połowy lutego będzie można zacząć myśleć o obniżeniu poziomu restrykcji w niektórych częściach kraju.

Gove we wtorek rano w rozmowie ze stacją Sky News powtórzył ostrzeżenie premiera, że kraj czekają "bardzo, bardzo trudne tygodnie" i wyjaśnił, że 15 lutego przeprowadzona zostanie ocena sytuacji. "Mamy nadzieję, że potem będziemy mogli stopniowo znosić ograniczenia, ale nie potrafię przewidzieć - nikt nie potrafi przewidzieć - z dokładnością co i kiedy będziemy mogli poluzować. Wiemy tylko, że im skuteczniejszy będzie nasz program szczepień, im więcej osób będzie w ten sposób chronionych, tym łatwiej będzie znieść te ograniczenia" - mówił.

Reklama

Naciskany w sprawie bardziej precyzyjnych ram czasowych, wyraził przypuszczenie, że może to być początek marca. "Będziemy poddawać je (ograniczenia) stałemu przeglądowi, ale prawdą jest, nie możemy przewidzieć z całą pewnością, że będziemy w stanie znieść ograniczenia w tygodniu obejmującym 15-22 lutego. Będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić, że jak najwięcej osób zostanie zaszczepionych, tak abyśmy mogli zacząć stopniowo znosić ograniczenia. Myślę, że słuszne jest stwierdzenie, że z początkiem marca powinniśmy być w stanie znieść niektóre z tych ograniczeń, ale niekoniecznie wszystkie" - wyjaśnił Gove.

Z kolei w rozmowie z BBC powiedział on, że rząd rozważa możliwości ograniczenia podróży zagranicznych i wkrótce należy się spodziewać decyzji w sprawie ewentualnego wymogu przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa przy wjeździe do Wielkiej Brytanii.

W wytycznych wydanych wraz z wprowadzeniem lockdownu wyjaśnione jest, że podróże, w tym zagraniczne, dopuszczone są tylko w uzasadnionych przypadkach - o ile, ktoś ma przede wszystkim uzasadniony powód do wyjścia z domu. Na czas lockdownu przywrócony został nakaz pozostawania w domach.