Włochy są kolejnym krajem, który zapowiedział wprowadzenie swojej szczepionki przeciw koronawirusowi. We wtorek poinformowano, że jej skuteczność wynosi 92,5 procent, a roczna produkcja wynosić będzie 100 milionów dawek.

Wyniki dotychczasowej pierwszej fazy badań nad szczepionką podrzymskiej firmy biotechnologicznej ReiThera przedstawione zostały w szpitalu zakaźnym Spallanzani w Wiecznym Mieście. Testy mają zakończyć się do lata.

Szefowa firmy Antonella Folgore poinformowała, że szczepionkę można przechowywać w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Dyrektor naukowy szpitala Giuseppe Ippolito podkreślił podczas prezentacji, że w testach uczestniczyło 100 osób, z których 45 otrzymało nową szczepionkę, podawaną w jednej dawce.

U 92,5 procent zaszczepionych wytworzyły się przeciwciała - dodał. Jak zaznaczył, szczyt ich wytwarzania zanotowano po czterech tygodniach od zaszczepienia.

“Włochy starają się osiągnąć niezależność w dziedzinie szczepionek” - oświadczył nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw kryzysu pandemicznego i koordynator kampanii szczepień Domenico Arcuri. Zapewnił, że rząd wyłożył wystarczające środki do prowadzenia prac na preparatem.