Służby medyczne Hiszpanii rozpoczną szczepienia przeciwko koronawirusowi 27 grudnia - ogłosił podczas piątkowej konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Salvador Illa.

Przedstawiciel rządu Pedra Sancheza sprecyzował, że szczepienia będą prowadzone na terenie całego kraju równocześnie w 13 tys. placówek publicznej służby zdrowia.

“Inauguracja szczepień to początek końca epidemii Covid-19” - oświadczył Illa, dodając, że do wszystkich wspólnot autonomicznych Hiszpanii szczepionki dotrą 26 grudnia.

Dotychczas Illa twierdził, że ogólnokrajowy program szczepień ruszy dopiero 4 stycznia. Wyjaśniał, że władze Hiszpanii są uzależnione od dostawców szczepionek. Te miały pierwotnie trafić do kraju dopiero w pierwszych dniach 2021 r.

W dalszym ciągu kilka rządów wspólnot autonomicznych Hiszpanii, m.in. władze aglomeracji Madrytu, negocjuje z ministerstwem zdrowia możliwość przeprowadzania szczepień w aptekach. Włączenie tych placówek do programu szczepień miałoby przyspieszyć jego wdrażanie, a także odciążyć szpitale i przychodnie.

Ogólnokrajowy program szczepień rządu Sancheza przewiduje, że do czerwca 2021 r. w 47-milionowej Hiszpanii miałoby zostać zaszczepionych przeciwko koronawirusowi od 15 do 20 mln obywateli.