Polska Fundacja Muzyczna poinformowała o śmierci wybitnego kompozytora Jana A.P. Kaczmarka. Laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” zmarł w wieku 68 lat.

Zdobywca Oscara

Jan A.P. Kaczmarek był jednym z najbardziej uznanych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Urodzony 29 kwietnia 1953 roku w Koninie, Kaczmarek rozpoczął swoją muzyczną podróż w Polsce, zanim przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie jego talent został w pełni doceniony. Jego najbardziej znanym dziełem jest ścieżka dźwiękowa do filmu „Marzyciel” (Finding Neverland) z 2004 roku, za którą otrzymał Oscara. Muzyka ta zdobyła serca widzów na całym świecie, a Kaczmarek stał się pierwszym polskim kompozytorem, który zdobył tę prestiżową nagrodę w kategorii muzyki filmowej.

Kaczmarek stworzył muzykę do wielu filmów, które stały się ikonami kina. Jego kompozycje charakteryzowały się głęboką emocjonalnością i niezwykłą zdolnością do wzbogacania fabuły filmowej. Jego prace można usłyszeć w takich filmach jak „Całkowite zaćmienie”, „Niewierna” czy „Hachi: A Dog's Tale”.

Festiwal Transatlantyk

Oprócz pracy w filmie, Jan A.P. Kaczmarek był również zaangażowany w projekty edukacyjne i kulturalne. Był założycielem i dyrektorem Festiwalu Transatlantyk, który odbywał się w Poznaniu. Festiwal ten, łącząc kino i muzykę, stał się ważnym wydarzeniem kulturalnym, przyciągającym artystów i publiczność z całego świata. Kaczmarek był także założycielem Instytutu Rozwoju Sztuki, organizacji promującej młodych twórców i innowacje w sztuce.