Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w 748 gminach, czyli w stu gminach więcej niż 5 lat temu; obejmie obszar kraju, na którym mieszka blisko 14 mln Polaków - powiedział przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak. Druga tura wyborów odbędzie się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w 9 miastach wojewódzkich.

Marciniak przypomniał w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że druga tura wyborów samorządowych - 21 kwietnia - odbędzie się w 748 gminach. "To jest więcej gmin niż 5 lat temu i to przeszło o 100, także ta druga będzie dotyczyła obszaru Polski zamieszkałego przez blisko 14 mln Polaków" - powiedział szef PKW.

Dwóch kandydatów na włodarzy

Dodał, że wyborcy w drugiej turze otrzymają jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na włodarzy. Wyraził nadzieję, że PKW poda wyniki już w poniedziałek, czyli następnego dnia po wyborach.

Marciniak zauważył, że w pierwszej turze było 330 gmin, miejsc, gdzie był jeden kandydat. "I tylko w jednej gminie zdarzyło się, że kandydat nie uzyskał 50 proc. głosów" - powiedział szef PKW.

W niedzielę, w drugiej turze wyborów samorządowych, wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów w 748 gminach i miastach. Druga tura wyborów odbędzie się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w 9 miastach wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Marciniak był też pytany o tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego. Przypomniał, że w tej chwili PKW przyjmuje zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych i w poniedziałek, 22 kwietnia upływa termin na zgłaszanie tych komitetów.

"W tej chwili zgłosiły się 32 komitety, 3 koalicyjne, 5 (komitetów) wyborców, a pozostałe partii politycznych. Zarejestrowaliśmy czy przyjęliśmy zawiadomienia od 29 komitetów" - przekazał szef PKW.

Dodał, że w najbliższy poniedziałek PKW musi już powołać okręgowe i rejonowe komisje wyborcze, które będą przyjmowały zgłoszenia kandydatów z poszczególnych list.

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6-9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.