Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, Donald Tusk podjął decyzję o odwołaniu Jacka Protasiewicza ze stanowiska II wicewojewody dolnośląskiego.

Odwołanie Jacka Protasiewicza miało miejsce po tym, jak wojewoda zaczął zamieszczać na platformie X serię szokujących wpisów - w części z nich obrażał różne osoby, w innych chwalił się czasem spędzanym z młodą działaczką Trzeciej Drogi Darią Brzezicką. Sprawa wywołała falę oburzenia w sieci, również ze strony polityków.

Jacek Protasiewicz

Protasiewicz, który związany jest z PSL, w niedzielę wywołał spore poruszenie swoimi kontrowersyjnymi wpisami na platformie X, w których obrażał politycznych przeciwników oraz dziennikarza.

O te wpisy pytany był w poniedziałek prezes PSL, wicepremier Kosiniak-Kamysz, który przypomniał, że ugrupowanie na platformie X odniosło się już do tych wpisów. „Te wpisy są nie do przyjęcia i w żaden sposób nie utożsamiamy się z nimi” – dodał szef MON.

Polityk podkreślił, że Protasiewicz zastrzegł, że na X wypowiada się jako osoba prywatna. „Zalecam mu naprawdę odpoczynek i to mu mówiłem. On (wypoczynek) jest na pewno potrzebny” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Na platformie X PSL zamieściło wpis, w którym można przeczytać m.in. ugrupowanie „stanowczo odcina się od niestosownych wpisów J. Protasiewicza”. „Nie ma naszej zgody na działania niezgodne ze standardami etycznymi, jakie stawiamy naszym przedstawicielom w życiu publicznym. W tej sprawie zostaną podjęte odpowiednie kroki” – można przeczytać.

Od wypowiedzi Protasiewicza zdystansował się również wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń. W mediach społecznościowych zamieszczone zostało krótkie oświadczenie w tej sprawie. „Wypowiedzi pana Jacka Protasiewicza zamieszczane w internecie są jego prywatnymi opiniami i w żaden sposób nie wyrażają stanowiska Wojewody Dolnośląskiego” – napisano we wpisie zamieszczonym na Facebooku.