Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, że zarekomenduje Prezydium Sejmu nałożenie maksymalnie wysokiej kary na siedmioro posłów, którzy starli się z funkcjonariuszami Straży Marszałkowskiej podczas próby wprowadzenia do Sejmu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Podkreślił, że funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej, co zostało uwiecznione na materiale wideo, byli: ”szarpani, popychani, w niektórych wypadkach podduszani”.

Prezydium ma podjąć decyzję w tej sprawie.

Posłanki i posłowie PiS uchwyceni w nagraniu

Marszałek wymienił posłanki i posłów PiS:

  • Małgorzatę Gosiewską,
  • Katarzynę Sójkę,
  • Edwarda Siarkę,
  • Jana Dziedziczaka,
  • Antoniego Macierewicza,
  • Jacka Boguckiego,
  • Jerzego Polaczka.

Wymieniając posłankę Sójkę Hołownia dodał, że mówi to ”ze smutkiem, bo ceni i szanuje panią poseł Sójkę”. Przy nazwisku posła Macierewicza mówił: ”trzeba podkreślić, że wykazywał bezprzykładną agresję”.

Przepychanki posłów ze Strażą Marszałkowską

Hołownia zauważył, że przepychanie się posłów ze Strażą Marszałkowską nigdy nie powinno mieć miejsca; wyraził nadzieję, że ponownie się nie wydarzy. Podkreślił, że Sejm musi wyciągnąć bardzo jasne i konkretne wnioski z tej sytuacji.

”Prezydium Sejmu podejmie decyzję w sprawie wysokości kar finansowych, które na tych siedmioro posłów zostaną nałożone. Ja będę rekomendował nałożenie maksymalnie wysokiej kary – pozbawienie diety poselskiej na trzy miesiące” – powiedział dziennikarzom marszałek.

Regulaminu Sejmu

Powołał się na artykuł 22b Regulaminu Sejmu, który brzmi: ”Marszałek Sejmu może stwierdzić, że poseł na terenie pozostającym w zarządzie Kancelarii Sejmu w rażący sposób naruszył spokój lub porządek”. ”W mojej ocenie do takiego naruszenia doszło” - dodał Hołownia.

Podkreślił, że funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej, co zostało uwiecznione na materiale wideo, byli: ”szarpani, popychani, w niektórych wypadkach podduszani”. Dodał, że dysponuje zapisem wideo z ponad 400 kamer przemysłowych oraz kamer mobilnych, które strażnicy mieli zainstalowane na mundurach.

Marszałek Hołownia powiedział, że ewentualne złożenie pozwów przez poszkodowanych funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej przeciw posłom pozostawia do ich decyzji. ”Kancelaria Sejmu uszanuje te decyzje” – dodał.

Kamiński i Wąsik próbowali wejść do Sejmu

Rano 7 lutego br. politycy PiS Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik próbowali wejść do Sejmu w grupie z posłami tego ugrupowania. Straż Marszałkowska zamknęła przed nimi drzwi. Doszło do przepychanek z funkcjonariuszem Straży Marszałkowskiej.