Według nieoficjalnych informacji, prezydent Andrzej Duda w grudniu 2023 r. miał ułaskawić dwoje prawicowych publicystów – Magdalenę Ogórek i Rafała Ziemkiewicza. Sąd skazał ich wcześniej za zniesławienie na antenie TVP Info Elżbiety Podleśnej w 2019 r.

Jak podaje komunikat na stronie Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Duda ułaskawił dwie osoby w dniu 18 grudnia 2023 r. Prezydent miał darować grzywny, a także zarządził zatarcie skazań. Ułaskawieni byli wcześniej skazani za przestępstwo z art. 212 Kodeksu karnego, czyli mówiąc wprost za zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania. Wiele wskazuje więc na to, że mowa właśnie o Ziemkiewiczu i Ogórek. Nie mamy pewności, bo w dokumencie nie podano nazwisk ułaskawionych.

Ogórek i Ziemkiewicz. Za co zostali skazani?

W lutym 2019 r., w trakcie programu "W tyle wizji", na antenie TVP Info publicyści rozmawiali o Elżbiecie Podleśnej. To lewicowa aktywistka, z zawodu psychoterapeutka. – Jej pacjenci zachowują się jakby mieli pranie mózgu fachowo zrobione – powiedział wtedy Ziemkiewicz. Magdalena Ogórek dodała, że w związku z tym może dochodzić do "manipulowania psychiką ludzką".

Elżbieta Podleśna wniosła akt oskarżenia. W maju 2023 r. sąd wydał prawomocny wyrok, na mocy którego publicyści powinni zapłacićpo 10 tys. zł grzywny.

Rafał Ziemkiewicz wydał oświadczenie

Publicysta za pośrednictwem platformy X odniósł się do sprawy, pisząc długie oświadczenie. "Niestety, nie mogę w żaden osób informacji o domniemanym ułaskawieniu potwierdzić" – zaznaczył Ziemkiewicz.