W piątek poinformujemy o strukturze rządu, założeniach programowych i zasadach tworzenia prezydium Sejmu i Senatu - powiedział we wtorek w RMF FM współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Pytany o obszary, którymi w nowym rządzie zainteresowana jest Lewica, polityk podał, że są to: edukacja, świadczenia społeczne i rodzina, cyfryzacja, budownictwo mieszkaniowe i rozwoju regionalnego.

Ile ministerstw dla lewicy?

Te obszary nas interesują. Jeżeli decyzja koalicyjna będzie taka, że będziemy mieli trzy resorty, to trzy resorty będą w ramach tych obszarów. Jeżeli będzie decyzja, że mamy dwa resorty, to będziemy mieli dwa" – powiedział.

Dopytywany, czy wie, ile resortów przypadnie Lewicy, Czarzasty odparł, że "tak, ale jest politykiem poważnym, (…) potrafi dotrzymać tajemnicy, jeśli się na to umówił".

Kiedy poznamy skład rządu?

"Donald Tusk poinformował wczoraj we Wrocławiu, że będziemy informowali w piątek. (…) Powiemy wszyscy razem, wszystkie cztery partie" – dodał.

Czarzasty zapowiedział, że w piątek ogłoszone zostaną zasady tworzenia prezydium Sejmu i Senatu, struktura rządu i podstawowe elementy programowe.

Pytany, czy podane będą personalia, kto obejmie który resort, polityk podał, że "na pewno będzie informacja, które resorty dla której partii zostały wydyskutowane".

Polityk przekazał na antenie RMF, że rotacyjność na stanowiskach ma dotyczyć zarówno Marszałka Sejmu, jak i Senatu. "Wprowadzamy zasadę rotacji w dwóch izbach" – zaznaczył. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ godl/