Wraz z całym Kościołem w Polsce wyrażamy ból i głęboką solidarność z narodem Izraela, zaatakowanym w nieludzki i bezwzględny sposób przez Hamas – napisali w oświadczeniu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem kard. Grzegorz Ryś.

"Wraz z całym Kościołem w Polsce wyrażamy ból i głęboką solidarność z narodem Izraela, zaatakowanym w nieludzki i bezwzględny sposób przez Hamas. Stanowczo i całkowicie potępiamy zarówno sam terrorystyczny atak, jak i uwięzienie przetrzymywanych w Gazie zakładników" - napisali w oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki i przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś.

"Naszym sercem i modlitwą jesteśmy blisko wszystkich zabitych, rannych, i ich rodzin" - podali.

"Modlitwą ogarniamy także wszystkie ofiary, zwłaszcza cywilne, po stronie palestyńskiej (w szczególności dzieci i kobiety)" - dodali.

Przypomnieli, że 17 października, wraz z Ojcem świętym Franciszkiem i wszystkimi uczestnikami Synodu Biskupów w Rzymie, "podjęliśmy nie tylko modlitwę, ale również i post w intencji pokoju w Izraelu i Palestynie".

"Wraz z Izraelem wyznajemy żywą nadzieję zapisaną przed wiekami przez proroka Izajasza: +Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą, cielę i lew paść się będą społem (…). Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie, młode ich razem będą legały…+ (Iz 11, 6-7)" - wskazali.

"Tak jak Izrael, głęboko wierzymy, że to proroctwo pokoju – będącego darem Boga i przekraczającego nasze ludzkie rachuby i wyobrażenia – nie jest tylko marzeniem" - napisali hierarchowie. "Jesteśmy przekonani, że +wojna jest porażką, każda wojna jest porażką+" - dodali cytując papieża Franciszka z 8 października br.

7 października w godzinach porannych Izrael został z zaskoczenia zaatakowany ze Strefy Gazy przez palestyński Hamas. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. W ciągu trwającego od 12 dni konfliktu zginęło już prawdopodobnie około 1,4 tys. mieszkańców Izraela i około 3,5 tys. Palestyńczyków ze Strefy Gazy. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/