Sąd Okręgowy w Gdańsku w piątek w procesie wyborczym nakazał wiceministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Jarosławowi Sellinowi m.in. przeproszenie w mediach społecznościowych posłankę KO Agnieszkę Pomaską. Spór dotyczył zdjęcia posłanki stojącej obok samochodu z wulgarnym napisem. Wyrok jest nieprawomocny.

W piątek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł nieprawomocny wyrok procesie wyborczym przeciwko wiceministrowi Sellinowi wytoczony przez posłankę Agnieszkę Pomaską.

Kontrowersyjny wpis Jarosława Sellina

W sobotę wieczorem Sellin opublikował wpis, na którym widać Agnieszkę Pomaską rozdającą ulotki na drodze przy wjeździe do Kolbud koło Gdańska. Napis na jednym z samochodów, do którego podeszła posłanka opozycji, oburzył polityka PiS. Na tylnej szybie widać hasło: "Głosowałeś na PiS? To w***! Żebym cię tu k*** więcej nie widział!".

Wiceminister na Twitterze napisał: "Z miłością do... Jedynka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska i jej zwolennicy w akcji. Tacy ludzie chcą rządzić Polską. Chyba sprezentuję jej kodeks ruchu drogowego. Bo na wychowanie już za późno".

"Złapana wczoraj na gorącym uczynku, dwulicowa twarz Patologii Obywatelskiej Agnieszka @pomaska zamiast przeprosić i potępić hejt, wije się i odwraca kota ogonem. A jeszcze niedawno sprzeciwiała się mowie nienawiści. Tyle warte są ich słowa... Potwarz=Pomaska" - dodał w kolejnym wpisie.

Posłanka złożyła pozew w trybie wyborczym przeciwko wiceministrowie Sellinowi do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku ds. cywilnych sędzia Łukasz Zioła przekazał PAP, że sąd niemal w całości przychylił się do wniosku skierowanego przez posłankę.

Sąd zakazał uczestnikowi Jarosławowi Sellinowi rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o „dwulicowej Patologii Obywatelskiej Agnieszka@pomaska, Potwarz=Pomaska.”

Sellin musi przeprosić Pomaską

Nakazał wiceministrowi opublikowanie na swój koszt w terminie 48 godzin od uprawomocnienia się orzeczenia na portalu "X" (dawnej Twitter) przeprosin: "Przepraszam panią Agnieszkę Pomaską za użycie słów "dwulicowa twarz Patologii Obywatelskiej Agnieszka@pomaska oraz Potwarz=Pomaska". Ponadto nakazał Jarosławowi Sellinowi wpłacenia kwoty 1,5 tys. zł na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w terminie 7 dni od uprawomocnienia się postanowienia.

"W ocenie Sądu przedstawiony materiał dowodowy nie daje podstaw do formułowania twierdzeń, iż wnioskodawczyni Agnieszka Pamaska czynnie uczestniczy w +hejcie+ skierowanym do wyborców PiS, zaś skierowane przez uczestnika Jarosława Sellina wypowiedzi wobec wnioskodawczyni Agnieszki Pomaski naruszają jej dobra osobiste, a w szczególności jej dobre imię" - przekazał sędzia Zioła.

Zaznaczył, że sąd nie uwzględnił jedynie wniosku posłanki Pomaskiej w zakresie umieszczenia w przeprosinach oświadczenia, iż uczestnik żałuje swojego zachowania, gdyż wyrażenie żalu nie mieści się w granicach środków przewidzianych w art. 111 par. 1 pkt 5 Kodeksu wyborczego.

Sąd: Sellin celowo zamierzał poniżyć wnioskodawczynię

"W uzasadnieniu wniosku wskazano, iż uczestnik Jarosław Sellin w dniach 23 i 24 września 2023 r. publikując na portalu "X" zdjęcia oraz komentarz świadomie i celowo zamierzał poniżyć wnioskodawczynię i przedstawić nieprawdziwe okoliczności zdarzenia. Zdaniem wnioskodawczyni uczestnik celowo błędnie, nie sprawdzając okoliczności naruszył dobre imię wnioskodawczyni. W ocenie wnioskodawczyni wpis nosi cechu agitacji w rozumieniu art. 105 par. 1 Kodeksu Wyborczego. Wnioskodawczyni miała nie dać podstaw do takiej reakcji" - podał sędzia Zioła.

Postanowienie jest nieprawomocne. Stronom służy prawo do wniesienia zażalenia do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w terminie 24 godzin od momentu doręczenia uczestnikom postępowania postanowienia wraz z uzasadnieniem.

Wiceminister zapowiada odwołanie

Wiceminister Jarosław Sellin podkreślił w rozmowie z PAP, że postanowienie dotyczy sądu pierwszej instancji.

Ja się oczywiście od tego postanowienia odwołam. Mój pełnomocnik czeka na uzasadnienie tego postanowienia. Jeśli tylko je otrzyma to zgłosi się do sądu apelacyjnego i poczekamy na werdykt sądu apelacyjnego. To dzisiejsze postanowienie nie jest jeszcze prawomocne. Będę komentował postanowienie prawomocne” – powiedział wiceminister Sellin. (PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ par/