W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o finansowym wsparciu rodzin w wychowywaniu dzieci. Nowela podwyższa świadczenie 500 plus do 800 zł na dziecko. Kiedy możemy się spodziewać wypłat świadczenia w nowej wysokości?

800 plus. Prezydent podpisał ustawę

Uroczyste podpisanie ustawy przez prezydenta odbyło się na pikniku rodzinnym w Tarczynie (woj. mazowieckie) w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

800 plus. Kiedy pierwsza wypłata świadczenia?

Wypłatę pierwszego wyższego świadczenia wychowawczego przewidziano do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

800 plus. Komu przysługuje?

Program "Rodzina 500 plus" funkcjonuje od kwietnia 2016 roku. Świadczenie przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

800 plus. Prezydent: Wielokrotnie pokrywa wzrosty inflacyjne

"Uważam, że to jest dużo, bo jeżeli do tej pory było to 500 zł, a teraz jest 800 zł, to jest to ponad 60 proc. wzrostu świadczenia" – powiedział prezydent Duda.

Jak zaznaczył, "chyba jest jasne dla wszystkich, że w znakomity sposób wielokrotnie pokrywa to wszelkie wzrosty inflacyjne, jakie w międzyczasie miały miejsce".

"Jest to więc realne zwiększenie tego świadczenia, a nie tylko wyrównanie strat, które wywołała inflacja. Jest to po prostu realne wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci" – powiedział prezydent.