„Program przewidujący zakup nowych okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej to jeden z najważniejszych programów modernizacyjnych Wojska Polskiego” - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak. Do przetargu zgłosiło się 11 podmiotów. Które kraje wybudują dla nas podwodne okręty wojenne?

Okręty wojenne. Szef MON: Jeden z najważniejszych programów modernizacyjnych WP

W połowie lipca szef MON Mariusz Błaszczak poinformował o rozpoczęciu realizacji programu ORKA. „Program ten, przewidujący zakup nowych okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej, to jeden z najważniejszych programów modernizacyjnych Wojska Polskiego” - podkreślił minister.

Rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Grzegorz Polak poinformował PAP, że do postępowania zgłosiło się 11 podmiotów. „To są przede wszystkim kraje europejskie: Hiszpania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania oraz Włochy, ale również Republika Korei” – poinformował ppłk Polak.

Ppłk Polak zaznaczył też, że wszyscy wyżej wymienieni producenci należą do ścisłej światowej czołówki. „To topowe firmy i producenci” – zauważył. Jak dodał, teraz Agencja Uzbrojenia przeprowadzi dokładną weryfikację i analizę przedstawionych ofert. „Na decyzję trzeba będzie jeszcze trochę poczekać” – podsumował ppłk Polak.

Zapowiadając pod koniec maja postępowanie, mające na celu wyposażenie polskiej Marynarki Wojennej w nowe okręty podwodne, szef MON mówił, że celem postępowania "będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii, które chcemy uzyskać w drodze zamówienia offsetowego".

Zakup nowych okrętów podwodnych od lat przewidywały kolejne odsłony Planu Modernizacji Technicznej. Program Orka był jednym z priorytetów PMT na lata 2013-2022, został też zapisany w kolejnych planach – na lata 2017-2026 i 2021-2035.

Pierwotnie w ramach programu Orka MON planowało zakup trzech lub czterech nowych okrętów podwodnych, a wartość programu szacowana była na 10 mld zł. Według wcześniejszych zapowiedzi Polska zamierzała kupić nowe okręty podwodne uzbrojone w pociski manewrujące dalekiego zasięgu.

Okręty wojenne RP. Ile mamy na stanie?

Obecnie Siły Zbrojne RP mają na wyposażeniu jeden okręt podwodny – ORP Orzeł, który powstał w ZSRR i wszedł do służby w Wojsku Polskim w połowie lat 80. Ponadto, od 2002 roku Marynarka Wojenna wykorzystywała również pozyskane od Norwegii małe okręty podwodne typu Kobben – łącznie 4 sztuki, spośród których dwa ostatnie zostały wycofane ze służby w 2021 roku.(PAP)