50 proc. Polaków pompiera pomysł organizacji referendum ws. relokacji migrantów - wynika z badania pracowni Social Changes zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl. Przeciwko referendum jest 35 proc. badanych.

W sondażu zadano następujące pytanie: Czy popiera Pani/Pan organizację referendum, w którym Polacy będą mogli zagłosować czy popierają przyjmowanie do naszego kraju imigrantów z Azji i Afryki w ramach unijnego planu relokacji.

31 proc na tak zadane pytanie odpowiedziało - zdecydowanie tak, zaś 19 proc. - raczej tak. 21 proc. ankietowanych odpowiedziało z kolei - zdecydowanie nie, a 14 proc. - raczej nie. 15 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Z sondażu wynika, że najwięcej zwolenników referendum jest w grupie wyborców PiS (73 proc.), Konfederacji (59 proc.) oraz Polski 2050 (51 proc.), zaś najwięcej przeciwników wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (59 proc.).

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 16 do 19 czerwca 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1041 osób.(PAP)

mchom/ mark/