Podwyższenie świadczenia w ramach programu Rodzina 500+ do 800 zł na dziecko z 500 zł będzie wdrażane, gdy inflacja będzie w mocnym trendzie spadkowym, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Wyraził nadzieję, inflacja konsumencka znajdzie się na poziomie jednocyfrowym w listopadzie

"Wdrażamy program [800+] wtedy, gdy inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym. Mam nadzieję, coraz więcej analiz wskazuje, że będzie [inflacja konsumencka CPI] jednocyfrowa już pod koniec tego roku, może nawet w środku IV kw. - w listopad-grudzień" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Dodał, że główną przyczyną wzrostu inflacji jest wojna na Ukrainie, agresja rosyjska, kryzys energetyczny wywołany przez Rosję.

"Podczas obrad Rady Europejskiej, spotkania z prezydentem [Joe] Bidenem, wiceprezydent Kamalą Harris, usłyszałem od nich, że w ich krajach i w całej Europie główną przyczyną inflacji jest wojna na Ukrainie, agresja rosyjska, kryzys energetyczny wywołany przez Rosję. Oczywiście, zgadzam się z tym i ten punkt prezentuję w wielu miejscach" - powiedział premier.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w tym tygodniu, że inflacja konsumencka wyniosła 14,7% r/r w kwietniu br. (wobec 16,1% r/r w marcu).

Według centralnej ścieżki marcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP), inflacja CPI wyniesie 7,6% w IV kw. 2023 r., 4,8% w IV kw. 2024 r. i 3,1% w IV kw. 2025 r.

(ISBnews)