Mamy jedno stanowisko, jeżeli chodzi o rozszerzanie naszej wspólnoty. Chcielibyśmy ogromnie, żeby do Unii Europejskiej przyjęte były państwa Bałkanów Zachodnich. Wspólnie zabiegamy o to, aby Ukraina stała się częścią UE - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Podczas wspólnej konferencji z prezydentem Włoch Sergio Mattarelli polski prezydent zwracał uwagę, że zarówno Polska, jak i Włochy współuczestniczą w przygotowaniu systemu obrony przeciwrakietowanej i przekazania go Ukrainie. "Chce podziękować za zaangażowanie Włoch w bezpieczeństwo naszej części Europy" - podkreślał i wymienił m.in. obecność Włoch na Słowacji i na Łotwie.

Wśród tematów - o czym wspominał prezydent Duda - była współpraca gospodarcza pomiędzy krajami. "Cieszę się, że ta współpraca w ostatnim czasie się rozwija" - mówił. "Włochy są tym państwem, gdzie jest mnóstwo nowoczesnej myśli technicznej, gdzie jest mnóstwo innowacyjnej gospodarki. Włosi są z tego znani" - podkreślał. "Ta współpraca przynosi wiele gospodarczych zysków. Chciałbym, żeby była intensyfikowana, kontynuowana. Zachęcam polskich przedsiębiorców do inwestowania we Włoszech, również zapraszamy do Polski włoskich inwestorów" - dodał.

Prezydent poinformował także, że spotkanie z prezydentem Włoch dotyczyło wspólnych tematów w ramach Unii Europejskiej. "Mamy jedno stanowisko, jeżeli chodzi o rozszerzanie naszej wspólnoty. Chcielibyśmy ogromnie, żeby do Unii Europejskiej przyjęte były państwa Bałkanów Zachodnich, które ubiegają się o to od wielu lat. Wspólnie o to zabiegamy i będziemy zabiegali, ale chcielibyśmy dzisiaj bardzo mocno, zwłaszcza my tutaj w Polsce mocno to akcentujemy, aby jak najszybciej częścią Unii Europejskiej stała się Ukraina" - mówił.

"To, że Ukraińcy chcieli być i chcą być częścią wspólnoty Zachodu, częścią Unii Europejskiej, stało się jedną z przyczyn rosyjskiej agresji. Rosjanie za wszelką cenę chcą Ukrainę od tej Europy odciągnąć i między innymi o to walczą dzisiaj Ukraińcy, żeby mieli prawo samodecydowania, żeby mogli zmierzać w tym kierunku, w którym chcą. Chcą być z nami, chcą być po stronie Zachodu, chcą przynależeć do naszej wspólnoty - powinniśmy im do tej wspólnoty w jak największym stopniu torować drogę" - podkreślał polski prezydent.

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że wyzwaniem, z którym zmagają się Polska i Włochy jest nielegalna migracja. Podkreślił, że Włochy od wielu lat walczą z nielegalną imigracją z krajów afrykańskich.

"Nielegalna imigracja dotyka dzisiaj Polskę, realizowana przez reżim białoruski, który prowadzi swoisty atak hybrydowy na granice UE w tej części, w której Białoruś graniczy z Polską. My tutaj bronimy granicy UE. Oczekujemy większego wsparcia ze strony instytucji europejskich dla państw, które z tą nielegalną imigracją walczą, takich jak Polska i Włochy, większego zrozumienia ze strony Komisji Europejskiej i bardziej zdecydowanych działań o profilu wspólnotowym, tak żebyśmy w tym zakresie odczuwali istotne europejskie wsparcie" - powiedział prezydent Duda.(PAP)

autorzy: Mateusz Mikowski, Grzegorz Bruszewski, Aleksandra Rebelińska

mm/ reb/ mrr/

gb/ reb/ godl/