Odtwarzamy pakt senacki, we wtorek doszło do podpisania porozumienia w tej sprawie; obecnie pracuje zespół powołany przez liderów partii opozycyjnych, który zajmuje się przygotowaniem paktu senackiego, w tę sprawę angażuje się ponownie samorząd - ogłosił senator KO Zygmunt Frankiewicz.

W konferencji w Senacie udział wzięli: reprezentant strony samorządowej, b.prezydent Gliwic, senator KO Zygmunt Frankiewicz, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński, senator Polski 2050 Jacek Bury, wiceszef Nowej Lewicy Dariusz Wieczorek oraz wicemarszałek Sejmu, poseł PSL Piotr Zgorzelski.

Frankiewicz powiedział, że przed nami najważniejsze wybory od 1989 roku. "Odtwarzamy pakt senacki jako dobry pomysł. W tę sprawę angażuje się ponownie samorząd, to zaangażowanie samorządu nie jest przypadkowe. Zgodnie mówimy, że w tej chwili na niespotykaną skalę odbywa się dyskryminacja mieszkańców miast, niszczony jest samorząd" - podkreślił senator.

Dodał, że "Ruch Samorządowy zamierza jednoczyć, łączyć i przeważyć szalę (zwycięstwa) na korzyść opozycji w tych wyborach".

Według Frankiewicza, politycy obecni na konferencji to zespół powołany przez liderów czterech głównych partii opozycyjnych, który zajmuje się przygotowaniem paktu senackiego. "Pracujemy w dobrej atmosferze, a dzisiejszy dzień, czyli podpisanie porozumienie ws. paktu senackiego, myślę że jest znaczącym krokiem w kierunku wygrania najbliższych wyborów" - podkreślił.

Marcin Kierwiński dodał, że "pakt to zobowiązanie wszystkich partii opozycyjnych, środowiska samorządowego do tego, aby wystawiać po jednym kandydacie w każdym okręgu senackim". (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Daria Kania

kos/ dka/ par/