Politycy PiS będą w poniedziałek negatywnie opiniować wniosek o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - powiedział PAP szef komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast. Przyznał, że możliwy jest udział samego ministra podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji.

W połowie listopada kluby KO i Lewicy oraz koło Polska 2050 złożyły w Sejmie kolejny wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości i szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Szef klubu KO Borys Budka, uzasadniając wniosek, mówił, że to "powiedzenie sprawdzam dla tych wszystkich, którzy mówią dziś, jak bardzo potrzebne są pieniądze z funduszy europejskich". Przekonywał, że w tej chwili "jedyną blokadą środków europejskich dla Polski jest weto, które zgłasza Ziobro".

W poniedziałek o godz. 19 zbierze się komisja sprawiedliwości i praw człowieka, by zaopiniować wniosek o odwołanie Ziobry, którym - jak wynika ze wstępnego harmonogramu posiedzenia Sejmu - w środę o godz. 17.30 ma się zająć cała izba.

Szef komisji sprawiedliwości Marek Ast (PiS) w rozmowie z PAP ocenił, że wniosek opozycji "powtarza wszystkie tezy, wydumane zarzuty z wniosków, które już w tej kadencji były składane". "Żadnych niespodzianek pewnie nie będzie" - powiedział. "Ze strony opozycji żadnej merytorycznej dyskusji się nie spodziewam" - dodał.

"Sądzę, że do tych wszystkich zarzutów Ministerstwo Sprawiedliwości się odniesie" - powiedział Ast.

Pytany, czy ktoś już z resortu sprawiedliwości zapowiedział swoją obecność na posiedzeniu komisji i czy będzie to może sam minister Ziobro, przewodniczący odpowiedział, że "zwykle pan minister uczestniczył (w posiedzeniach) z gronem współpracowników, wiceministrów". "Pewnie będzie podobnie tym razem" - powiedział. "Myślę, że przedstawiciele ministerstwa z panem ministrem na czele będą uczestniczyć osobiście (w posiedzeniu komisji)" - dodał.

Dopytywany o dyscyplinę klubową ws. zaopiniowania wniosku opozycji, Ast zapewnił, że "dyscyplina to jest rzecz oczywista". "Wszyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski będą głosowali negatywnie, jeżeli chodzi o zaopiniowanie wniosku o wotum nieufności dla pana ministra, czyli będzie pełne poparcie dla ministra Zbigniewa Ziobry" - dodał.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża członkom Rady Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231). (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ itm/