Sejm nie zgodził się na pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej posłanki KO Klaudii Jachiry; za wyrażeniem zgody było dwóch posłów, przeciw - 391; wniosek przeciw Jachirze złożyła fundacja Instytut Analiz Środowiskowych za jej słowa o myśliwych.

Wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do cywilnej odpowiedzialności sądowej Jachiry złożył Instytut Analiz Środowiskowych - fundacja działająca na rzecz myśliwych. Fundacja pozwała posłankę KO za jej wypowiedź z mównicy sejmowej, w której stwierdziła ona, że myśliwi zabijają zwierzęta, bo lubią. Wniosek ten został w październiku negatywnie zaopiniowany przez sejmową komisję regulaminową, spraw poselskich i immunitetowych.

"Trzeba pamiętać, że myśliwi nie zabiją dlatego, że są głodni, dlatego, że jest im zimno, zabijają bo lubią, bo czerpią z tego chorą satysfakcję. I tego sadyści chcecie uczyć własne dzieci?" - mówiła Jachira podczas debaty w Sejmie w kwietniu 2020 podczas debaty o zapisie ustawy łowieckiej o dopuszczaniu dzieci do udziału w polowaniach.

W środę posłowie głosowali nad odebraniem immunitetu posłance KO Klaudii Jachirze. Wniosek przepadł - przeciw zagłosowało 391 posłów, reprezentujących wszystkie ugrupowania polityczne. Za było dwóch posłów - Mariusz Kałużny z Klubu PiS oraz Stanisław Bukowiec z Porozumienia. 19 posłów wstrzymało się od głosu, a 39 nie wzięło udziału w głosowaniu.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki