Rozporządzenie, które m.in. ogranicza wjazd Rosjan do Polski, będzie nowelizowane - zapowiedział w czwartek w Studiu PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Polskie przepisy mają być spójne z przepisami w krajach bałtyckich.

Wiceminister w rozmowie z PAP.PL podkreślił, że polski rząd rozmawia z krajami bałtyckimi, żeby w sposób skuteczny rozwiązać kwestię przyjazdu obywateli Federacji Rosyjskiej.

Grodecki zaznaczył, że wciąż obowiązuje tzw. rozporządzenie graniczne, które MSWiA wprowadziło w związku pandemią COVID-19. Obecnie obejmuje ono granice z Rosją i z Białorusią. Zgodnie z nim z tych krajów do Polski mogą przybywać - zarówno drogą lądową, jak i lotniczą - jedynie określone kategorie osób (obywatele RP, kierowcy transportowi, członkowie misji dyplomatycznych i inni). Prawa do przyjazdu nie mają np. Rosjanie posiadający tylko wizy turystyczne.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że rozporządzenie było nowelizowane, gdy doszło do eskalacji sytuacji na granicy z Białorusią oraz po haniebnym ataku Rosji na Ukrainę.

"Będziemy je jeszcze nowelizowali - prace oczywiście trwają - tak, żeby być możliwie spójnymi, jeśli chodzi o przepisy prawa wjazdowego z naszymi partnerami w krajach bałtyckich" - zapowiedział Grodecki.

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Adrian Kowarzyk