Z przewodniczącym niemieckiego Bundesratu Bodo Ramelowem poruszyliśmy kwestie relacji dwustronnych, sytuacji społeczno-politycznej w obu krajach, bezpieczeństwa energetycznego, współpracy międzyparlamentarnej oraz sytuacji na Ukrainie - powiedział w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

W środę i czwartek wizytę w Polsce składa przewodniczący niemieckiego Bundesratu Bodo Ramelow, który w środę wziął udział w posiedzeniu polskiego Senatu i spotkał się z marszałkiem Izby Tomaszem Grodzkim. Po spotkaniu politycy wygłosili oświadczenia dla prasy. Marszałek Senatu przekazał, że podczas rozmowy z Romelowem poruszył kwestie relacji dwustronnych, sytuacji społeczno-politycznej w obu krajach oraz współpracy międzyparlamentarnej, w tym w formacie Trójkąta Weimarskiego.

Dodał, że rozmowa dotyczyła w dużej mierze sytuacji na Ukrainie. "Zmieniającym się podejściu naszych rządów, naszych narodów do tej niczym nieuprawnionej agresji na niepodległy kraj" - mówił Grodzki. Przekazał, że zostały też poruszone kwestie bezpieczeństwa energetycznego oraz temat migracji. "Nie tylko w kwestii gości z Ukrainy, których podejmujemy w Polsce, ale również migracji na innych kierunkach" - dodał.

Marszałek przypomniał, że wizytę w Polsce składał już przewodniczący Bundesratu, premier Brandenburgii Dietmar Woidke. "Z kolei my gościliśmy w Berlinie u premiera Saksonii pana Reinera Haseloffa, teraz mamy zaszczyt gościć pana premiera Turyngii Bodo Romelowa, a w przyszłym roku planujemy spotkanie z burmistrzem wolnego miasta Hamburga Peterem Tschentscherą" - powiedział Grodzki.

Podkreślił też, że przewodniczący Ramelow jest jednocześnie premierem wolnego kraju Turyngii i przyjechał także świętować 25 lecie partnerstwa Turyngii z województwem małopolskim. "I po zakończeniu wizyty w Senacie delegacja udaje się do Krakowa" - powiedział Grodzki.

W środę po południu Grodzki i Ramelow złożą wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W czwartek w Krakowie politycy wezmą udział w uroczystościach z okazji 25 rocznicy partnerstwa Małopolska – Turyngia, które zaplanowano w Filharmonii Krakowskiej.

autor: Edyta Roś, Piotr Śmiłowicz