Klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił Joannę Lichocką, Krzysztofa Czabańskiego i Piotra Babinetza do Rady Mediów Narodowych kolejnej kadencji. Poinformowała o tym w środę późnym wieczorem Joanna Lichocka.

"Miło mi poinformować, że klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił Krzysztofa Czabańskiego, Piotra Babinetza i mnie do Rady Mediów Narodowych kolejnej kadencji" - napisała Lichocka w mediach społecznościowych. Jak podkreśliła, "decyzja Sejmu w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie na następnym posiedzeniu za dwa tygodnie".

Kadencja obecnej RMN mija 22 lipca 2022.

Lichocka i Czabański są członkami obecnej RMN (Czabański jest jej przewodniczącym). W skład kończącej kadencję rady wchodzą też Juliusz Braun, Elżbieta Kruk i Robert Kwiatkowski.

Rada została powołana ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o Radzie Mediów Narodowych. Powołuje ona i odwołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. Kadencja rady trwa 6 lat.

W skład RMN wchodzi pięć osób - trzy wybrane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne.

Kandydatury na członków RMN wybieranych przez Sejm mogą być zgłaszane przez marszałka izby albo grupę co najmniej 35 posłów.

Kolejne posiedzenie Sejmu - 6 i 7 lipca. (PAP)