W walkach w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zginął w niedzielę rosyjski generał Roman Kutuzow – podaje portal Ukrainska Prawda, powołując się na rosyjskie media niezależne i prokremlowskie kanały w komunikatorze Telegram.

Według rosyjskiego Radia Swoboda i portalu Meduza generał został zabity we wsi Mykołajiwka pod Popasną w obwodzie ługańskim. Poinformował o tym m.in. dziennikarz rosyjskiej telewizji państwowej oraz inne źródła prokremlowskie. Generał miał zginąć w trakcie działań bojowych.

Meduza podaje, że w 2019 r. Kutuzow był na stronie internetowej rosyjskiego ministerstwa obrony wymieniony jako p.o. dowódcy 29. Armii Ogólnowojskowej.

Jak pisze Meduza, Kutuzow to czwarty generał, którego śmierć została potwierdzona. Strona ukraińska mówi o większej liczbie, jednak informacje te nie zostały dotąd zweryfikowane. (PAP)

Sztab generalny: Rosjanie skupili się na ataku w kierunku Słowiańska

Wojska rosyjskie koncentrują wysiłki na kontynuowaniu ofensywy w kierunku Słowiańska - ocenia sztab generalny armii Ukrainy w komunikacie w niedzielę wieczorem. Słowiańsk, miasto w obwodzie donieckim, uważany jest za jeden z głównych celów Rosji w Donbasie.

Opisując sytuację na tym odcinku frontu, sztab wskazał, że "wysiłki przeciwnika koncentrują się na kontynuowaniu ofensywy w kierunku Słowiańska". W tym rejonie Rosjanie ostrzeliwali infrastrukturę cywilną w pobliżu miejscowości: Czepil, Dibriwne, Wirnopilla, Dowheńke i Bohorodyczne - czytamy w komunikacie.

W kierunku Siewierodoniecka, bastionu sił ukraińskich w obwodzie ługańskim, Rosjanie ostrzeliwali pozycje ukraińskie z moździerzy, artylerii i systemów rakietowych. Celem ostrzałów była też infrastruktura cywilna w rejonie Siewierodoniecka, Lisiczańska, Toszkiwki i Ustyniwki. W kierunku Łymanu Rosjanie wznowili szturm w rejonie Swiatohirska. W pobliżu Bachmutu i wsi Berestowe wojska rosyjskie użyły lotnictwa.

Poza Donbasem wojska rosyjskie ostrzeliwują siły ukraińskie na kierunku słobożańskim, tj. głównie w obwodzie charkowskim. Używają tam artylerii lufowej, systemów rakietowych i czołgów. "Agresor odbudowuje pospiesznie infrastrukturę transportową i kolejową na terytoriach tymczasowo okupowanych, aby wesprzeć działania ofensywne. Stosuje także środki walki radioelektronicznej, by stworzyć warunki uniemożliwiające oddziałom ukraińskim używanie dronów" - głosi komunikat. Ponadto wojska rosyjskie starają się utrzymać na zajętych dotąd odcinkach i obszarach przygranicznych na północ od Charkowa. Rosjanie ostrzeliwali w niedzielę infrastrukturę cywilną miejscowości ukraińskich w tym rejonie.

Opisując sytuację w północnych regionach Ukrainy graniczących z Białorusią, sztab podał, że oddziały sił zbrojnych Białorusi koncentrują się na prowadzeniu zwiadu i przygotowaniu inżynieryjnym pozycji wojsk.

Sztab ocenił, że wojska rosyjskie uzupełniają straty w drodze przymusowej mobilizacji prowadzonej na okupowanych obszarach obwodów donieckiego i ługańskiego. (PAP)

Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec Aligator

W obwodzie donieckim ukraińscy żołnierze zestrzelili rosyjski śmigłowiec bojowy Ka-52 Aligator – informują ukraińskie media, powołując się na 25. Samodzielną Brygadę Powietrznodesantową.

Śmigłowiec zestrzelono przy użyciu ręcznego zestawu przeciwlotniczego Igła.

Po uwzględnieniu statystyk podanych przez sztab generalny armii ukraińskiej w niedzielę jest to 176. śmigłowiec stracony przez Rosjan w czasie inwazji na Ukrainę.(PAP)