Dwie migrantki z Syrii odnalezione w nocy z wtorku na środę na bagnach w miejscowości Tarasiuki (Lubelskie) znajdują się w szpitalu; jeden mężczyzna przebywa w placówce Straży Granicznej we Włodawie - poinformowała SG.

"Osoby przebywają w dyspozycji Straży Granicznej. Ustalamy, skąd wzięły się w Polsce, w którym miejscu i w jakim czasie przekroczyły granicę" – poinformował PAP rzecznik komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej porucznik Dariusz Sienicki.

W nocy z wtorku na środę funkcjonariusze straży pożarnej i policji odnaleźli na bagnach w miejscowości Tarasiuki (Lubelskie) dwie kobiety i mężczyznę. "Okazało się, że to cudzoziemcy, dlatego na miejsce została wezwana straż graniczna" – powiedział Sienicki.

Funkcjonariusze straży granicznej ustalili, że cudzoziemcy są obywatelami Syrii. To dwie kobiety w wieku 18 i 31 lat oraz 20-letni mężczyzna.

"Przede wszystkim zatroszczyliśmy się o zdrowie tych osób. Przewieźliśmy te osoby do szpitala we Włodawie. Lekarz zadecydował, że dwie panie muszą pozostać w szpitalu, natomiast mężczyzna nie" - poinformował rzecznik NOSG. Dodał, że 20-latek przebywa obecnie w placówce straży granicznej we Włodawie.

Jak poinformował PAP dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie młodszy brygadier Krzysztof Tomasiak, zgłoszenie o osobach zagubionych na bagnach w okolicy Jeziora Białego straż pożarna odebrała we wtorek około godz. 19:17.

"Na miejsce udało się pięć zastępów straży pożarnej, 21 ratowników, w tym grupa wodno-nurkowa. Ratownicy usłyszeli krzyki, wołanie o pomoc i kierując się w ich stronę dotarli do osób, które były w stanie wychłodzenia i wyczerpania fizycznego. Ewakuowali je w bezpieczne miejsce. Dwie osobowy były przytomne, jedna nieprzytomna" - powiedział Tomasiak.

Dyżurny dodał, że do potrzebujących obcokrajowców strażaków doprowadziła osoba postronna. Nie sprecyzował, kim była ta osoba.

Sienicki przypomniał, że w okolicach miejscowości Tarasiuki stykają się granice Polski, Białorusi i Ukrainy. Granica przebiega na pobliskim Bugu. Podmokłe tereny, na których znaleziono migrantów znajdują się poza strefą objętą stanem wyjątkowym.

Według informacji Straży Granicznej, we wtorek odnotowano 473 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Wszystkim próbom strażnicy graniczni zapobiegli.