W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg chcemy, aby samorządy mogły też finansować m.in. budowę ścieżek pieszo-rowerowych – zapowiedział w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Zmiany w programie mają być wprowadzone od przyszłego roku.

Weber przypomniał, że w tym roku pilotażowo wprowadzono możliwość pozyskania z programu dofinansowania na oświetlenie przejść dla pieszych. „Tysiące samorządów skorzystało z tej możliwości” – dodał.

Wiceminister zaznaczył, że pojawiają się liczne postulaty samorządowców, aby można było finansować z programu również m.in. drogi do stref ekonomicznych czy ciągi pieszo-rowerowe przy istniejących już drogach.

„Dlatego planujemy poszerzyć zakres Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i przy tej okazji zabezpieczyć dodatkowe środki finansowe” – powiedział Weber.

Pytany o konkretne kwoty, jakie miałyby być przeznaczone na dodatkowe inwestycje, wiceminister odpowiedział, że obecnie trwają negocjacje w tej sprawie z ministerstwem finansów.

Zmiany w RFRD mają być wprowadzone od przyszłego roku. Jak podkreślił Weber, wcześniej potrzebne są zmiany w prawie.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (dawna nazwa Fundusz Dróg Samorządowych) ma na celu przyspieszenie powstania nowoczesnej, bezpiecznej infrastruktury drogowej, zwłaszcza w miejscowościach oddalonych od dużych centrów gospodarczych.