Rządowy program 3D: drożyzna, daniny, dług - przyspiesza. W lipcu najwyższa od 20 lat, pięcioprocentowa inflacja - tak lider PO Donald Tusk skomentował w piątek opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny wstępny szacunek inflacji w lipcu.

W piątek GUS opublikował wstępny szacunek inflacji w lipcu, z którego wynika, że inflacja wzrosła do 5 proc. rdr z 4,4 proc. w czerwcu. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc.

"Rządowy program 3D: drożyzna, daniny, dług - przyspiesza. W lipcu najwyższa od 20 lat, pięcioprocentowa inflacja" - skomentował na Twitterze Donald Tusk.

Premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając podczas piątkowej konferencji na pytanie, czy inflacja będzie dalej rosła, powiedział, że w 2021 r. "kiedy inflacja oscyluje powyżej 4 proc. i jest niepokojąca, wynagrodzenia wzrosły o 9,1 proc.", a w 2012 r. "kiedy inflacja wynosiła 2,8 proc., wzrost wynagrodzeń notowany był na poziomie 2,7 proc.". "Kiedy wynagrodzenia rosną dwa razy szybciej niż inflacja, oznacza to, że za zarabianą kwotę możemy kupić dwa razy więcej" - powiedział szef rządu.