„Zmiana klina podatkowego sprawi, że w kieszeniach podatników zostanie 8 mld zł. Ale pakiet zmian w ramach „Polskiego Ładu” jest znacznie szerszy, obejmuje między innymi różne ulgi, więc szacujemy, że w kieszeniach podatników zostanie łącznie ok. 14 mld zł” – powiedział w środę minister finansów Tadeusz Kościński w „Sygnałach dnia” Programu 1 Polskiego Radia.

Tadeusz Kościński powiedział, że liczy, że dzięki podwyżce kwoty wolnej do 30 tys. zł część pracowników, którzy obecnie uzyskują dochody w szarej strefie, zdecyduje się z niej wyjść. Z kolei osoby, które nie podejmują pracy ze względu na wysoki klin podatkowy, zdaniem Kościńskiego mogą zdecydować się na wejście na rynek pracy.

„Spodziewamy się, że dzięki +Polskiemu Ładowi+ powstanie ok. 500 tys. miejsc pracy” – powiedział minister finansów w Programie 1 Polskiego Radia.

Reklama

Zastrzegł, że na zmianach zaplanowanych w „Polskim Ładzie” nie straci co najmniej 90 proc. podatników.

„Z pozostałych 10 proc. aż 8 proc. to osoby, które zarabiają między 13 a 15 tys. zł. Dla nich zmiany będą oznaczać wzrost miesięcznie płaconych podatków o ok. 200 zł. Dopiero ci, którzy zarabiają między 30 a 50 tys. zł, stracą wyraźnie. Ale nie może być tak, że jeśli ktoś zarabia 8 tys. zł miesięcznie, to płaci 4 tys. zł składki zdrowotnej rocznie, jeśli jest pracodawcą, albo dwa razy więcej, jeśli jest zatrudniony na umowie o pracę” – dodał Kościński.

Reklama

Jego zdaniem, na zmianach pracodawcy i przedsiębiorcy skorzystają, bo dzięki większym środkom w rękach mniej zarabiających, wzrośnie konsumpcja, co przełoży się na rozwój gospodarki.

„Tak było w przypadku 500+. Ponieważ rodziny miały więcej pieniędzy, to wydawały więcej i gospodarka polska przez ostatnich kilka lat zachowywała się lepiej, dzięki czemu mogliśmy obniżyć dług publiczny o w stosunku do PKB o ok. 8 pkt. proc.” – dodał Kościński.

Zapowiedział, że rząd jest zdecydowany, aby doprowadzić do likwidacji odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

„Takiego rozwiązania nie ma nigdzie w Europie” – stwierdził Kościński.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

W poniedziałek projekt ustawy podatkowej, będącej elementem Polskiego Ładu, został skierowany do konsultacji publicznych.

Tadeusz Kościński był pytany także o możliwość powtórzenia programu Polskiego Bonu Turystycznego, w ramach których rodzina otrzymuje 500 zł na każde dziecko, któremu przysługuje 500+.

„Bon turystyczny to doskonałe narzędzie, aby pomóc gospodarce. I Polski Ład będzie miał taki sam efekt – zostawimy więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków, którzy będą mogli wydać więcej na urlop. Ale wolę iść w kierunku, w którym to konsument decyduje, czy lepiej wydawać więcej na urlop, czy na przykład kupić nowe meble do domu” – stwierdził Tadeusz Kościński.