W piątek po południu na posiedzeniu Rady Krajowej Nowoczesnej wystąpić ma lider PO Donald Tusk. Rada ma omówić bieżąca sytuację polityczną - odnieść się m.in. do sporu wokół sądownictwa i zapowiadanych zmian w tzw. ustawie medialnej, nazwanych potocznie "lex TVN".

Spotkanie zaplanowane jest na godz. 17 w Warszawie.

"Będzie to statutowe spotkanie Rady Krajowej. Będzie dotyczyło bieżącej sytuacji politycznej, także sytuacji jeśli chodzi o media, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad praworządności w Polsce, też jeśli chodzi o współpracę całej opozycji w Polsce, czyli bieżące tematy, które są obecnie najważniejsze" - powiedział PAP szef Nowoczesnej Adam Szłapka.

Jak podkreślił, ograniczenia pandemiczne są obecnie na tyle niewielkie, że pozwalają na spotkanie w trybie stacjonarnym. "Wszyscy, którzy będą na sali, będą już w pełni zaszczepieni, będziemy tego pilnować" - zapewnił lider Nowoczesnej.

Posiedzenie Rady Krajowej ma się składać z dwóch części. W pierwszej, otwartej dla mediów wystąpić ma m.in. lider PO Donald Tusk. Druga część będzie zamknięta, poświęcona dyskusji programowej.

Na jesieni z kolei Nowoczesna planuje zorganizować kongres, na którym zmieniony zostanie statut partii i wybrane nowe władze.

Nowoczesna to jedno z ugrupowań współtworzących wraz z PO, Inicjatywą Polska i Zielonymi Koalicję Obywatelską. W Sejmie ma obecnie sześcioro posłów - oprócz Adama Szłapki, także: Katarzynę Lubnauer, Monikę Rosę, Barbarę Dolniak, Witolda Zembaczyńskiego i Krzysztofa Mieszkowskiego. W lutym tego roku z Nowoczesnej i klubu KO odeszła Paulina Henning-Kloska. Dołączyła do Polski 2050 Szymona Hołowni.

Donald Tusk objął stery w Platformie 3 lipca. Dzień później na konferencji prasowej zapewniał, że jest zwolennikiem utrzymania Koalicji Obywatelskiej. Podkreślał, że KO "miała i ma bardzo poważną misję do zrealizowania" w polskiej polityce. "Najbardziej pozytywnym scenariuszem dla Polski jest budowanie takiej siły politycznej, która (...) stworzy rzeczywistego konkurenta dla dziś rządzących, zdolnego do wygrania wyborów" - mówił wówczas Tusk.

Obecność lidera Platformy na piątkowym posiedzeniu Radzie Krajowej Nowoczesnej ma być - jak wynika z informacji PAP - potwierdzeniem woli wzmacniania projektu KO.