Reklama

"W związku z pojawiającymi się w mediach publikacjami na temat budowy w ramach inwestycji Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. w Gdańsku – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej +apartamentów na wynajem+, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu informuje, że nie wyraża zgody na budowę tego typu pomieszczeń (nawet o powierzchni 30 m2) na terenie inwestycji muzealnej" - głosi komunikat na stronie internetowej ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Poinformowano, że minister "wezwał odpowiedzialną za nadzór nad inwestycją dyrekcję Muzeum II Wojny Światowej do unieważnienia przetargu na realizację inwestycji na Westerplatte i opracowanie nowej dokumentacji przetargowej", która będzie "uwzględniać cele edukacyjne i związane z charakterem instytucji".

Jak napisała w środę Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Muzeum II Wojny Światowej chce na terenie Westerplatte wybudować budynek, w którym będą apartamenty na wynajem, płaty parking na 200 pojazdów oraz punkt obsługi ruchu turystycznego i sklep z pamiątkami.

Gazeta podała, że w dokumentacji przetargu ogłoszonego przez MIIWŚ mowa jest o tym, że bryła budynku ma mieć prostą formę, a architektura powinna być zgodna z duchem czasu. Na parterze będzie lobby ze "skromną" ekspozycją, kasy biletowe, sklep muzealny, zaplecze kuchenne oraz rozładowania. Na piętrze - sala wielofunkcyjna, sala restauracyjna, biura, taras, apartamenty. W budynku będą cztery apartamenty o powierzchni ok. 30 m kw. oraz "apartament oficerski" o powierzchni 65 m kw., z wyjściem na taras. W budynku znajdzie się winda.