Oprócz Gramatyki do Polski 2050 dołączyły ponadto liderka opolskich struktur Stowarzyszenia Polska2050, zaangażowana w ubiegłoroczną kampanię prezydencką Hołowni - Agata Lika oraz ekspertka m.in. do spraw rolnictwa Monika Piątkowska.

Poseł Gramatyka tłumacząc swoje odejście z KO mówił, że "wierzy w nową, lepszą politykę" i przekonuje go "myślenie takim dalekim horyzontem, przekonuje mnie myślenie w kategoriach pokolenia, a nie jednej kadencji".

"Bardzo się cieszę, że będę wśród ludzi, którzy dostrzegają wyzwania XXI wieku, którzy wiedzą na czym polega problem sztucznej inteligencji, którzy wiedzą jak funkcjonować w cyberbezpieczny sposób w cyfrowym świecie, którzy wiedzą jak istotne jest poszanowanie i zachowanie naszych danych wyciekających na każdym kroku i na każdym kroku używanych do niecnych celów" - mówił Gramatyka.

"Staję dzisiaj w jednym rzędzie z osobami, które w polskim Sejmie wyznaczają standardy merytorycznej dyskusji" - powiedział i wyraził nadzieję, że nie zabraknie mu "konkretnej roboty".

Gramatyka podkreślił, że w jego życiu przyszedł moment, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czego chce w życiu i polityce. "Od pewnego czasu dojrzewał we mnie pomysł, żeby szukać czegoś innego - innego sposobu uprawiania polityki, innego sposobu rozmawiania, innego sposobu prowadzenia dialogu. Uważam, że te wyniszczające nasze państwo podziału nikomu, ani niczemu nie służą" - dodał.

Pytany, czy uprzedzał o swoim odejściu, Gramatyka odparł, że "jak mówi jeden z największych fachowców, znawców życia sportowego: transfery lubią ciszę".

Hołownia zapytany, czy jego ugrupowanie zmierza do tego, aby mieć w Sejmie klub odpowiedział, że widać, że być może jeszcze będzie potrzebne 1-2 posłów "po to, żeby ogarnąć ten cały nawał pracy, który w Sejmie jest".

"Być może potrzebujemy jeszcze wsparcia, by efektywnie działać w tym Sejmie, natomiast nie spędza nam to snu z powiek, z nikim nie jesteśmy dogadani, nie mamy jakichś planów, że teraz będzie klub we wrześniu, że musimy coś, komuś pokazać" - dodał. "Michał jest tym człowiekiem, który chcieliśmy, żeby był na naszym pokładzie, więc jest" - stwierdził lider Polski 2050.

Gramatyka był tyskim radnym, radnym sejmiku śląskiego i wicemarszałkiem województwa śląskiego. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku startował z list Koalicji Obywatelskiej zdobywając 9304 głosów. W ub.r. w kampanii przed wyborami prezydenckimi był dyrektorem organizacyjnym sztabu kandydatki KO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a później podobną rolę pełnił w sztabie Rafała Trzaskowskiego.

Po przyjściu dotychczasowego posła KO do koła Hołowni będzie ono liczyło siedmioro posłów. Ponadto Polskę 2050 w Senacie reprezentuje Jacek Bury.