Rząd zaniecha poboru podatku od umorzonej części tarczy finansowej w stosunku do mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Kwota wpływów z tego podatku wyniosłaby 10 mld zł.

"Po konsultacjach z organizacjami przedsiębiorców podjąłem decyzję, by zaniechać w całości poboru podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowej. To jest kolejny zastrzyk 10 mld zł z budżetu państwa dla przedsiębiorców na ich lepszy rozwój, na planowanie perspektywy rozwojowych […] w dłuższym horyzoncie czasowym" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

"Te należne podatki mogłyby trafić do budżetu, ale zdaję sobie sprawę z tego, że te przedsiębiorstwa mikro, małe, średnie i największe, która przechodziły we trudny sposób COVID-19 od strony operacyjnej, gospodarczej, biznesowej mają dzisiaj unikalną szansę, mają rosnący portfel zamówień, szanse ekspansji eksportowej, udało się utrzymać miejsca pracy, najniższe bezrobocie w UE i gdyby teraz musiałyby oddawać część należną z podatku […] to mogłoby to nieco spowolnić ich rozwój gospodarczy" - dodał.

Z danych Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) wynika, że do programu umorzeń w ramach tarczy finansowej 1.0 może przystąpić 346 770 firm, które otrzymały łącznie 60 405 mln zł.