Reklama

Po spotkaniu w Warszawie na wspólnej konferencji prasowej obu premierów Morawiecki podkreślał, że "lata dobrej współpracy pomiędzy Polską a Słowacją przyzwyczaiły nas do tego, że patrząc na wzajemne interesy, jednocześnie szanuje się je nawzajem i wspólne cele, wspólne priorytety, o których dzisiaj również rozmawialiśmy".

"Europa Środkowa stała się w ostatnich latach dzięki rozwojowi gospodarczemu, także właśnie Słowacji, Polski, Grupy Wyszehradzkiej, lokomotywą wzrostu gospodarczego i również ten rok po wyjściu z pandemii COVID-19 będzie bardzo dobrym rokiem wzrostu gospodarczego, wzajemnych relacji handlowych i inwestycji" - mówił Morawiecki.

Podkreślił, że wśród tematów rozmów z premierem Słowacji były m.in. połączenia komunikacyjne, które otwierałyby możliwości eksportowe, importowe, inwestycyjne, gospodarcze i biznesowe np. tzw. Via Carpatia, która będzie przebiegała przez Słowację.

"W obliczu pandemii pokazaliśmy również, że łączy nas coś więcej niż tylko bliskość geograficzna" - mówił polski premier. "Polscy medycy pomagali na Słowacji, a wspólnie, razem utrzymywaliśmy odpowiednią presję na instytucje europejskie, by dostawy szczepionek były jak najszybsze" - dodał.

Jak wskazał Morawiecki, "pandemia na szczęście słabnie, ale nie słabną nasze główne założenia w polityce i relacjach polsko-słowackich". "Po pierwsze to odbudowa gospodarki po pandemii, która nie może bazować tylko na krótkotrwałym optymizmie, ale musi mieć kilka silników i o tym właśnie z panem premierem Eduardem rozmawialiśmy" - podkreślił. "I te silniki dobrze zaczynają z powrotem pracować po COVID-19 i na Słowacji, i w Polsce" - dodał.

"Nasza pozycja w Unii Europejskiej będzie tak silna jak silne więzy naszej współpracy" - podkreślał premier. "Geopolityczne licho nie śpi - wiemy to po różnego rodzaju interwencjach międzynarodowych, polityce międzynarodowej i dużo czasu poświęciliśmy dzisiaj kwestiom bezpieczeństwa, także walce z atakami konwencjonalnymi na Ukrainę, ale także ataki hybrydowymi, bo to jest, niestety, oblicze również współczesnych wojen, kryzysów i zagrożeń" - mówił Morawiecki.

Szef polskiego rządu mówił także, że "spójność w ramach V4 jest podbudowana naszymi wzajemnymi relacjami na wielu polach".