Jeżeli PO uważa, że przy okazji głosowania ustawy ratyfikującej, można było obalić rząd, to proponuję: zgłoście konstruktywne wotum nieufności, poprzemy je; zobaczycie wtedy, czy wasze mrzonki o tym, że ten rząd upadnie są prawdziwe - powiedział w środę lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Sejm przyjął we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącą Funduszu Odbudowy. Za uchwaleniem ustawy ratyfikacyjnej, oprócz większości klubu PiS (przeciwko było m.in. 17 posłów związanych z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry), opowiedziała się też zdecydowana większość klubów Lewicy, Koalicji Polskiej - PSL oraz koło Polski 2050 Szymona Hołowni. Zdecydowana większość klubu KO wstrzymała się w tej sprawie od głosu.

Podczas głosowania Koalicyjny Klub Lewicy prawie w całości zagłosował za ratyfikacją, od głosu wstrzymał się jedynie Andrzej Rozenek.

Czarzasty był pytany w środę w Radiu Zet, czy będą jakieś konsekwencję dla posła za takie działanie. "Pan Andrzej Rozenek uznał, tak jak Platforma Obywatelska, że można było negocjować, przy tej okazji (rozmów z PiS i premierem ws. KPO - PAP) inne sprawy" - powiedział Czarzasty.

"Uzyskaliśmy jasną deklarację - i wpisane jest to w KPO i wysłane już (do Komisji Europejskiej), nie do zmiany - co do budowy 75 tysięcy tanich mieszkań, co do 850 milionów złotych na szpitale powiatowe" - powiedział.

Pytany, czy architektem porozumienia z premierem Mateuszem Morawiecki był były prezydent Aleksander Kwaśniewski Czarzasty odparł: "Pan Aleksander Kwaśniewski, pan (Andrzej) Olechowski, pan (Marek) Belka, pan (Leszek) Miller, pan (Włodzimierz) Cimoszewicz - wszyscy popierali i popierają nasze głosowanie; wszyscy uważają, że Polki i Polacy powinni z drugiego Planu Marshalla skorzystać. Nie będziemy w tej sprawie mieszali innych spraw politycznych" - powiedział Czarzasty.

"Jeżeli moi przyjaciele Platformy Obywatelskiej uważają, że cokolwiek zrobiliśmy złego w sprawie rządu, że ten rząd można było obalić, to mam dla was propozycje: zgłoście konstruktywne wotum nieufności, poprzemy to wotum. Tylko wtedy zobaczycie tak naprawdę, czy wasze mrzonki co do tego, czy ten rząd upadnie są prawdziwe, czy są błędne. To jest właściwa droga. Namawiam, proszę, zróbcie to. A nie opowiadajcie ludziom, że gdyby ludzie nie dostali pieniędzy, czyli gdybyśmy głosowali tak jak wy, to ten rząd by się przewrócił" - powiedział Czarzasty.

"Zobaczycie, jak będzie głosował pan (Zbigniew) Ziobro w tej sprawie i wasza wielka nadzieja pan (Jarosław) Gowin" - mówił lider Nowej Lewicy.

Czarzasty wyraził przekonanie, że "Prawo i Sprawiedliwość nie wygra następnych wyborów, a - dzięki między innymi głosowaniu Lewicy za ustawą ratyfikacyjną - "Polska na sto procent dostanie 250 miliardów złotych, co jest dla nas szansą absolutnie zjawiskową, bo to jest drugi Plan Marshalla". "Następne wybory wygra opozycja, która w tej sprawie się dogada i będzie wydawała te środki, na które wczoraj głosowała partia Polska 2050 pana Szymona Hołowni, PSL i Lewica" - stwierdził Czarzasty.