Nie ma w Platformie Obywatelskiej pomysłu, by szefa partii Borysa Budkę zastąpić Rafałem Trzaskowskim - mówiła w poniedziałek posłanka Agnieszka Pomaska (KO). Według niej w polityce, a na pewno w PO, najważniejsza jest drużyna, a taką dobrze prowadzi Budka.

Pomaska powiedziała w TVN24, że w polityce, a na pewno w Platformie Obywatelskiej liczy się przede wszystkim drużyna, na której skuteczność "składa się praca liderów danej formacji politycznej".

Pytana, dlaczego nie wymienić Budki, który jest "czerwoną latarnią" w sondażach zaufania do polityków, a sama partia traci i przegrywa w sondażach z nowym ruchem Polska 2050 Szymona Hołowni, odparła, że nie zawsze w świecie sportu najlepszy piłkarz jest kapitanem.

"To nie jest tak i to nie jest klucz doboru kapitana, że zawsze najlepszy piłkarz jest kapitanem. Przede wszystkim chodzi o to, żeby drużyna funkcjonowała jak najlepiej" - powiedziała Pomaska.

Zaznaczyła, że jako osoba patrząca od środka ugrupowania, widzi u Borysa Budki przede wszystkim gotowość do angażowania jak najszerszej grupy - nie tylko członków Koalicji Obywatelskiej - ale też tworzenia szerokiego frontu, który wygra przyszłe wybory parlamentarne.

"Widzę gotowość do współpracy ze wszystkimi partiami na opozycji i widzę też taką synergię - mimo że media opisują to zupełnie inaczej - widzę wspólne cele Borysa Budki i Rafała Trzaskowskiego" - podkreśliła Pomaska.

Pytana, czy skoro Trzaskowski jest liderem sondaży zaufania, nie ma jednak pomysłu, by zastąpił on Budkę na fotelu szefa PO, odpowiedziała, że nie.

"Nie ma takiego pomysłu. Dzisiaj jesteśmy drużyną, która będzie dążyła do jak najszybszych wyborów, do jak najszybszej zmiany w Polsce, bo tego oczekują od nas Polacy" - podkreśliła.

"I wiem, że jest to wspólny cel i Borysa Budki, i Rafała Trzaskowskiego, i innych liderów PO, i nie ukrywam, że będziemy do tej koncepcji przekonywali także innych posłów opozycji" - powiedziała posłanka KO.

Dopytywana, czy nie mógłby tego skuteczniej robić Trzaskowski powtórzyła, że drużyna jest najważniejsza w polityce, a Trzaskowski ma dziś bardzo ważne zadanie - zajmowanie się Warszawą.

Pomaska zapytana czy znaczy to, że ma bardzo dużo roboty "z Warszawą, ze śmieciami, z metrem" oceniła, że Trzaskowski jest świetnym prezydentem stolicy i na tym się koncentruje.

"Ale z drugiej strony nie odżegnuje się od bieżącej polityki, jest aktywny, wspiera Borysa Budkę. Uważam, że to jest taka współpraca, która się opłaci nie tyle Koalicji Obywatelskiej i PO, ponieważ doprowadzi do prawdziwej zmiany w Polsce, a tego oczekują dziś od nas Polacy" - podkreśliła Pomaska.