Rząd zdecydował o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń do 25 kwietnia. Wyjątkiem jest branża hotelowa, która zostanie zamknięta na dłużej oraz żłobki i przedszkola, które zostaną otwarte już od poniedziałku. Zmiany obejmą także możliwość uprawiania sportu.

- Od kilku dni obserwowaliśmy zmniejszenie liczby dziennych przypadków zachorowań na covid. Obecnie nieznacznie się zwiększa; apogeum trzeciej fali w poprzednich tygodniach teraz przetacza się przez szpitale - powiedział na konferencji prasowej Adam Niedzielski

Adam Niedzielski poinformował, że w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną przedłużone do 25 kwietnia zostaną obowiązujące obostrzenia z dwoma wyjątkami:

Od 19 kwietnia:

  • zostają otwarte żłobki i przedszkola
  • będzie możliwe uprawianie sportu na świeżym powietrzu
Do 3 maja zostają przedłużone restrykcje dotyczące hoteli

Zmiany w obostrzeniach

  • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włacznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
  • Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
  • Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczamy możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zgadzamy się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Dotychczasowe obostrzenia są przedłużone do 25 kwietnia 2021 r.

Handel – ograniczenia

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostają zamknięte.

Edukacja uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.