Chciałem zadeklarować, że jeśli zostanę wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich będę rzecznikiem polskiej wsi - zapowiedział kandydat PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich poseł Bartłomiej Wróblewski.

W środę w Sejmie odbyła się konferencja kandydata PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich. "Dzisiejsze spotkanie jest związane z czwartym obszarem, które uważam za najważniejszy" - podkreślił Bartłomiej Wróblewski.

Wskazał, że wśród jego priorytetów są sprawy osób najsłabszych, w tym niepełnosprawnych i dzieci. "Ale też seniorów, oraz osób, które są pozbawione mieszkania" - zaznaczył. "Po drugie mówię o konieczności obrony i zabiegania o te konstytucyjne prawa rodziny, do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami, o wolność religijną. Trzecim obszarem są klasyczne wolności liberalne, czyli wolność słowa, prawo własności, wolność to prowadzenia działalności gospodarczej" - tłumaczył.

Poinformował, że czwartym obszarem są sprawy polskiej wsi. "Obejmuje to dwie grupy problemów. Z jednej strony chodzi o wolności i prawa polskich rolników, a z drugiej strony chodzi o wolności i prawa mieszkańców terenów wiejskich" - powiedział.

"Chciałem zadeklarować, że jeśli zostanę wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich będę Rzecznikiem polskiej wsi" - zadeklarował.

Tłumaczył, że jeśli chodzi o rolników to podstawową sprawą jest zagwarantowanie im prawa do prowadzenia działalności rolniczej. "Dziś rolnicy borykają się z licznymi ograniczeniami tego prawa, tej wolności. Chodzi tu na przykład o kwestie prawa do produkcji rolniczej wysokiej jakości. Chodzi też o ograniczenie praw związanych ze szkodami rolniczymi powstającymi poprzez dzikie zwierzęta. Chodzi o trudności administracyjne, urzędowe związane z planami zagospodarowania przestrzennego, ograniczającymi możliwość wznoszenia budynków rolniczych, czyli prowadzenia działalności rolniczej" - wyliczał.

"Polscy rolnicy zmagają się z problemami nieuczciwej, nierównej konkurencji ze strony dużych koncernów, dużych podmiotów gospodarczych. Czasami narażeni są na ataki skrajnych organizacji lewicowych" - dodał.

Wyjawił też swój plan na zmiany w biurze RPO, gdy zostanie wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich. "Chciałbym, żeby jednym z zastępców RPO była osoba odpowiedzialna za sprawy wsparcia mieszkańców polskiej wsi. Więc deklaruje, że jeden z zastępców będzie odpowiedzialny za sprawy polskiej wsi" - powiedział.

"Nie chodzi jednak o to, że będzie zastępca odpowiedzialny za te sprawy, ale także, że powstanie osobna komórka w biurze RPO. Komórka odpowiedzialna za wolności, prawa mieszkańców terenów wiejskich" - podał.