Szef polskiego rządu w środę w Paryżu spotkał się w Pałacu Elizejskim z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Jak podkreślił na konferencji prasowej, zarówno we Francji, jak i w Polsce mamy do czynienia z rekordowymi danymi dotyczącymi zakażeń, stąd rząd zdecydował się na wprowadzenie dodatkowych restrykcji na najbliższe trzy tygodnie.

Wyraził przekonanie, że program szczepień okaże się skuteczny i - jak mówił - razem z Macronem wezwał do tego, aby "nie wywozić szczepionek z Europy".

"Dzisiaj mamy do czynienia z taką sytuacją, że Europa produkuje bardzo dużo szczepionek, ale znaczna część tych szczepionek jest wywożona poza Europę" - mówił Morawiecki.

"Wzywamy KE do tego, żeby maksymalnie skutecznie egzekwować pozyskanie szczepionek w związku z umowami, które zostały zawarte kilka miesięcy temu" - dodał.

Szef rządu zapewnił, że infrastruktura w Polsce jest przygotowana na to, żeby przyjąć nawet trzy, cztery lub pięć razy więcej chętnych do zaszczepienia osób, niż ma to miejsce obecnie.

"To jest bardzo ważne, aby doprowadzić do sytuacji, w której odporność zbiorowa, którą nabierzmy, pomoże w przerwaniu łańcucha zakażeń" - zaznaczył.

Morawiecki poinformował, że rozmowa z Maronem dotyczyła także współpracy energetycznej, w tym w energetyce atomowej, współpracy w ramach NATO, inwestycji z Funduszu Odbudowy oraz transformacji energetycznej. "Cieszę się, że pan prezydent Macron podziela nasz pogląd dotyczący transformacji sektora energetycznego w Polsce, która to transformacja musi być sprawiedliwa" - mówił.

Szef polskiego rządu podkreślił, że Francja podziela również konieczność wdrożenia ochrony przemysłu ciężkiego poprzez uwzględnienie kosztów emisji CO2 zagranicą. "Trzeba na zewnętrznych granicach UE wprowadzić odpowiednią opłatę od śladu węglowego i my optujemy za tym, ponieważ jest to dobre dla polskiego przemysłu i dobrze się stało, że pan prezydent Macron popiera nas w tej sprawie" - powiedział Morawiecki.

Premier akcentował także wspólne stanowisko Polski i Francji w kwestii podatku cyfrowego, który miałby zostać nałożony na wielkie korporacje cyfrowe.

W tym kontekście wspomniał o konieczności wzmocnienia walki z rajami podatkowymi, w tym kilkoma rajami podatkowymi funkcjonującymi w UE.

"Będziemy coraz ostrzej na arenie międzynarodowej w tym kontekście występować" - przekonywał szef rządu.

Wśród pozostałych tematów rozmów wymienił współpracę w infrastrukturze, przemyśle obronnym i przemyśle kosmicznym.

Ponadto - jak dodał - rozmowy z Macronem dotyczyły zagrożeń geopolitycznych ze strony Rosji, problemów między Turcją i Grecją oraz programu cyfrowego 5G.

Szef polskiego rządu w Paryżu spotkał się także z przedstawicielami Francuskiego Związku Pracodawców MEDEF.

"W ciągu najbliższych kilku dni postaramy się dopiąć szczegóły, ale pewne potężne inwestycje, dodatkowe, udało się tam ostatecznie uzgodnić" - poinformował Morawiecki.

Premier dodał, że szczegóły tych inwestycji będą przedstawione w najbliższych dniach lub tygodniach i będą dotyczyły utworzenia nowych miejsc pracy i wsparcia polskiej gospodarki po pandemii.

Morawiecki pytany o projekt paszportu szczepionkowego przedstawionego przez KE podkreślił, że budzi on kontrowersje wśród niektórych państw. Dodał, że Polska i Francja w wyniku rozmów przybliżyły swoje stanowiska, w tym konieczność pogodzenia kwestii swobody przemieszczania się i stworzenia zasad, które nie byłyby dyskryminujące dla obywateli poszczególnych państw.

"Prowadzimy polemikę, zdajemy sobie sprawę, że jest to bardzo ważne dla linii lotniczych, przemysłu lotniczego, ale chcemy, żeby to był system sprawiedliwy, niedyskryminujący" - mówił premier.

Dopytywany o to, jak skuteczniej egzekwować od producentów szczepionek dostarczanie ich w zamówionych ilościach, odparł, że państwa UE współfinansowały prace nad szczepionkami. "Dzisiaj mamy prawo żądać, żeby te szczepionki zostawały w Europie. Jesteśmy wspólnie tego samego zdania, że powinniśmy użyć siły gospodarczej, perswazyjnej, siły KE, UE" - mówił.

Premier podkreślał, że w wyniku braku dostaw polski system szczepień jest wykorzystywany w "20-25 proc.", a Polska w efekcie mogłaby szczepić nawet 10 mln osób miesięcznie.