Jestem pewien, że polityka Niemiec i polityka Polski w kwestiach obronności są bardzo blisko siebie - oświadczył w poniedziałek w Szczecinie na konferencji prasowej prezydent Niemiec Joachim Gauck.

Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Niemiec Joachim Gauck złożyli w poniedziałek wizytę w kwaterze głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

Prezydent Niemiec podkreślał, że "ten międzynarodowy korpus odgrywa ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w czasach, w których i politycy i społeczeństwo mają obawy co do bezpieczeństwa w Europie".

"Jestem pewien, że polityka Niemiec i polityka Polski w kwestiach obronności są bardzo blisko siebie" - dodał Gauck.

Podkreślił, że zapewnienie bezpieczeństwa jest ciągle zadaniem dla NATO. "Dzisiejsza wizyta pokazała mi, w jakim duchu tutaj przedstawiciele wielu państw ze sobą współpracują. Panie prezydencie, mówił pan tutaj o przyjaźni, przyjaźni, która łączy nas nie tylko kulturowo, politycznie, ale powinniśmy pokazać ją w układzie polityki bezpieczeństwa. Tutaj niewiele jest do wytykania, tu jest wiele do pochwalenia" - powiedział Gauck.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powstał w 1999 r., list intencyjny o jego utworzeniu został podpisany między Polską, Niemcami i Danią w 1998 r. - jeszcze przed wejściem Polski do NATO. Obecnie w Korpusie reprezentowanych jest 25 państw, w tym USA, ale także Finlandia i Szwecja, niebędące członkami NATO.