Uczestniczymy w historycznym wydarzeniu – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, rozpoczynając w piątek pierwszą mszę świętą w Świątyni Opatrzności Bożej na błoniach wilanowskich w Warszawie.

Kard. Nycz podkreślił, że „dziś stajemy przy ołtarzu tej monumentalnej świątyni by przede wszystkim dziękować”. Na pierwszym miejscu - jak mówił – podziękowania te należą się Bogu i jego Opatrzności, a w dalszej kolejności „darczyńcom z całej Polski”.

„Bez waszej ofiarności nie byłoby tej pięknej świątyni” – powiedział metropolita warszawski. Dziękował też inicjatorowi powrotu do idei budowy świątyni, swojemu poprzednikowi, kard. Józefowi Glempowi. „Szkoda, że nie doczekał dzisiejszego dnia” – powiedział kard. Nycz.

„Dziękujemy też za odzyskanie niepodległości w roku 1918 i modlimy się w intencji naszej ojczyzny” – mówił metropolita warszawski.

Msza z okazji otwarcia świątyni ma bardzo uroczystą oprawę. Oprócz licznych przedstawicieli duchowieństwa - z nowym nuncjuszem na czele – uczestniczą w niej najwyżsi przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, wojewódzkich, formacje mundurowe wojska, policji, straży, przedstawiciele kombatantów.

Przed mszą delegacja państwowa złożyła kwiaty w Panteonie Wielkich Polaków, który mieści się w podziemiach świątyni.