Rada Bezpieczeństwa ONZ formalnie nominowała w czwartek byłego premiera Portugalii, 67-letniego Antonio Guterresa, na stanowisko sekretarza generalnego ONZ - podały źródła dyplomatyczne w ONZ. Guterresa jednomyślnie poparło wszystkich 15 członków RB ONZ.

Zastąpi on 1 stycznia 2017 roku obecnego sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna z Korei Płd.

Guterres sam o sobie mówi, że chce być "uczciwym negocjatorem, chce budować mosty (między narodami) i być kimś, kto próbuje tworzyć warunki do konsensusu" - zwraca uwagę agencja Associated Press.

Czwartkowe posiedzenie RB ONZ odbywało się za zamkniętymi drzwiami. Przed wejściem na obrady ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Matthew Rycroft powiedział, że "Guterres wygrał, ponieważ był najlepszym kandydatem".

Po zatwierdzeniu kandydatury Rada Bezpieczeństwa musi zarekomendować ją Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, które formalnie mianuje nowego szefa ONZ w drodze rezolucji. Jak pisze agencja Reutera, Zgromadzenie Ogólne najpewniej zbierze się w tym celu w przyszłym tygodniu.

Jak pisze agencja AP, prawie na pewno Guterres wybierze na swoją zastępczynię kobietę. W wywiadzie dla Associated Press podkreślił, że jedną z kluczowych spraw w zdominowanej przez mężczyzn ONZ jest "ustanowienie parytetu płci".

Podkreślił ponadto, że jego 10-letnie doświadczenie na stanowisku Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców było "doskonałym przygotowaniem" do pracy na stanowisku sekretarza generalnego ONZ, który musi być uczciwym negocjatorem i musi być postrzegany jako osoba niezależna w celu promowania konsensusu i zażegnywania kryzysów.

"Uważam, że żyjemy w świecie, gdzie mnożą się nowe konflikty i niezmiernie trudno jest rozwiązywać konflikty" - powiedział Guterres. "Mamy do czynienia z widocznym brakiem zdolności wspólnoty międzynarodowej do przeciwdziałania i rozwiązywania konfliktów" - podkreślił, wskazując że potrzebna jest "nowa dyplomacja na rzecz pokoju".

Guterres - premier Portugalii w latach 1995-2002, lider portugalskiej Partii Socjalistycznej oraz były szef UNHCR - jest zwolennikiem reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu zapewnienia jej "większej operatywności i skuteczności", ale nie ujawnia szczegółów zmian, jakich chciałby w jej działaniu.

Obecny sekretarz generalny ONZ, 72-letni Ban Ki Mun, odchodzi ze stanowiska 31 grudnia 2016 roku po dwóch pięcioletnich kadencjach.